Το μεσημέρι της Τρίτης, στις 13.00 θα γίνει στο Α! Νεκροταφείο η νεκρώσιμη ακολουθία για τον Νίκο Ξανθόπουλο, ο οποίος έφυγε από τη ζωή στα 89 του χρόνια. Στη συνέχεια, σύμφωνα με την επιθυμία της οικογένειάς του, η σορός του θα αποτεφρωθεί στο μοναδικό αποτεφρωτήριο της χώρας μας, στη Ριτσώνα.
Μπορεί η τελευταία επιθυμία του Νίκου Ξανθόπουλουνα ταφεί στον επίγειο παράδεισο που είχε δημιουργήσει, μαζί με την πολυαγαπημένη του σύζυγο Εριφύλη στην Παιανία να μην μπορεί να πραγματοποιηθεί, ωστόσο ο ίδιος είχε φροντίσει να αποκαλύψει στους διαδικτυακούς του φίλους το παρεκκλήσι της Αγίας Παρασκευής που είχε φτιάξει και φρόντιζε να γιορτάζει κάθε χρόνο στις 26 Ιουλίου.
Το κτήμα της Παιανίας αποτέλεσε για τον Νίκο Ξανθόπουλουπηγή ζωής, καθώς εκτός από το σπίτι όπου ζούσε με την οικογένεια του και το μικρό εκκλησάκι, ο ίδιος είχε φροντίσει να δημιουργήσει μέσα στα πολλά στρέμματα από αμπελώνα και ελαιώνα, μέχρι κήπους με αμέτρητες τριανταφυλλιές και σπάνια λουλούδια.
Σύμφωνα με τις αναρτήσεις του στην διαδικτυακή του σελίδα στο Facebook εκείνος είχε αναλάβει την καθημερινή τους περιποίηση και τις πιο βαριές δουλειές, ενώ η σύζυγος του Εριφύλη φρόντιζε τα λουλούδια της, τα οποία κάθε φορά που ανθούσαν ο Νίκος Ξανθόπουλος τα φωτογράφιζε γεμάτος από καμάρι.
Κλείσιμο
Έτσι σε ένα σημείο του κτήματος ο ηθοποιός και τραγουδιστής είχε φτιάξει το παρεκκλήσι της Αγίας Παρασκευής μετά από παρότρυνση της συζύγου, στο οποίο τριγύρω έχουν φυτευτεί τριανταφυλλιές κάθε είδους. Αυτό είναι και το σημείο στο οποίο ήθελε να ταφεί.
«Το μονοπάτι για το εκκλησάκι της Αγίας Παρασκευής, που έχτισε η Εριφύλη...»
Το μονοπάτι για το εκλησάκι της Αγίας Παρασκευής, που έχτισε η Εριφύλη..
«Σήμερα το πρωί ακούω απ τη μεριά της κουζίνας ένα περίεργο σφύριγμα. Μπα λέω δε θα κατάλαβα καλά, θα σφυρίζει η χύτρα .Όμως το σφύριγμα ήταν αλλιώτικο, γλυκό, κελαϊδιστό . Λέω δεν είμαστε καλά ,άρχισε το Εριφυλάκι μου να κελαηδάει ,άσχημα τα μαντάτα .Πλησιάζω με τρόπο και την βλέπω από το παράθυρο της κουζίνας να συνομιλεί κελαϊδιστά με τα κυπαρίσσια, απέναντι . Τράκαρα στην καρέκλα να την κοιτάω . Έλα μου λέει, έλα ξανάρθε το κοτσύφι, άκου πώς κελαηδάει. Καλά, τι συνομιλία ήταν αυτή σαν να ταν ερωτευμένοι .Έμεινα με το στόμα ανοιχτό ...Για δές που την ερωτεύτηκε κι ο κότσυφας...»
Σήμερα το πρωΐ ακούω απ τη μεριά της κουζίνας ένα περίεργο σφύριγμα. Μπά λέω δε θα κατάλαβα καλά, θα σφυρίζει η χύτρα...
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.