Η Ελλάδα φημίζεται για τα
υπέροχα νησιά της και τις
ειδυλλιακές της παραλίες. Στην πραγματικότητα όμως η χώρα μας διαθέτει αντίστοιχο χειμερινό πλούτο, με εξαιρετικά ορεινά τοπία και προκλητικά βουνά με εντυπωσιακές διαδρομές.
Δεν χρειάζεται, λοιπόν, να περιμένεις το καλοκαίρι για να ξεφύγεις από την πόλη. Υπάρχει πληθώρα χειμερινών προορισμών, που μπορούν να σου προσφέρουν αξέχαστες εμπειρίες, αλλά και ξέφρενη διασκέδαση. Ένας από αυτούς δεν είναι άλλος από το
Χιονοδρομικό Κέντρο Παρνασσού.
Μόλις δυόμιση ώρες μακριά από την Αθήνα, κρυμμένο μέσα σε έλατα και χιονισμένες κορυφές, το μεγαλύτερο χιονοδρομικό κέντρο της Ελλάδας, διαθέτει πολλές πίστες για όλα τα γούστα, όπως επίσης και πολλές διαδρομές για εξορμήσεις με χιονοπέδιλα και snowmobiles. Αν από την άλλη είσαι τύπος που απολαμβάνει τα πιο χαλαρά πράγματα μπορείς να κάτσεις στη ζεστασιά που προσφέρει το chalet του χιονοδρομικού ή να κάνεις ηλιοθεραπεία σε μια ξαπλώστρα έξω, όσο οι δικοί σου κάνουν αλωνίζουν στις πλαγιές.
Πάμε να δούμε αναλυτικά
5 λόγους γιατί να διαλέξεις το Χιονοδρομικό Κέντρο Παρνασσού για το ιδανικό χειμερινό σου city break:
1.
Γραφική τοποθεσία: Το χιονοδρομικό κέντρο στο βουνού του Παρνασσού προσφέρει εκπληκτική θέα που μπορεί να ντύσει με ένα όμορφο σκηνικό κάθε χειμερινό πάρτι. Το βουνό παρέχει ένα γραφικό περιβάλλον με χιονισμένες κορυφές και εικόνες που σου κόβουν την ανάσα. Αποτελεί μια εξαιρετική επιλογή τοποθεσίας καθώς είναι το ιδανικό μέρος για να αποτυπώσεις την εμπειρία σου σε ένα κάδρο με υπέροχες χιονισμένες βουνοκορφές.
2.
Ποικιλία δραστηριοτήτων: Το χιονοδρομικό κέντρο σου προσφέρει μια τεράστια γκάμα δραστηριοτήτων για να ξεφαντώσεις. Πέρα από το ski και το snowboard μπορείς να πάρεις χιονοπέδιλα και να περπατήσεις στο βουνό, να κατέβεις τις μικρές πλαγιές με έλκηθρο ή να δοκιμάσεις τις ικανότητές σου στις πιρουέτες στον πάγο (ακόμα και στη κατασκευή χιονάνθρωπου). Όλες αυτές οι δραστηριότητες αποτελούν την ιδανική αφορμή να γνωρίσεις κόσμο και να κάνεις νέες παρέες.
3.
Αθλήματα χιονιού: Το σκι και το snowboard είναι εξαιρετικοί τρόποι για να διατηρηθείς σε φόρμα και να μην βγαίνεις εκτός του καθημερινού σου προγράμματος άθλησης. Το Χιονοδρομικό Κέντρο Παρνασσού έχει να προσφέρει μια σειρά από πίστες, για αρχάριους ή πολύ εξοικειωμένους με αποτέλεσμα κανείς να μην μένει παραπονεμένος. Είτε είσαι από εκείνους που γεννήθηκαν με πέδιλα και σανίδα στα πόδια τους, είτε ξεκινάς τώρα τις περιπέτειές σου στο χιόνι, το Χιονοδρομικό Κέντρο Παρνασσού είναι για όλα τα γούστα και οι καλεσμένοι του πάρτι δεν θα βαρεθούν ούτε λεπτό, καθώς θα μπορούν να κάνουν σκι, ή snowboard ανάλογα με την εμπειρία και τις δυνατότητές τους.
4.
Après-ski Culture: Το Χιονοδρομικό Κέντρο Παρνασσού διαθέτει μια πλούσια κουλτούρα après-ski, η οποία περιλαμβάνει κοινωνικές δραστηριότητες και ψυχαγωγικές δράσεις για όλες τις προτιμήσεις. Μια μέρα στην πλαγιά πρέπει να συνοδευτεί από χαλάρωση και ξεκούραση. Στο Χιονοδρομικό Κέντρο μπορείς να χαλαρώσεις δίπλα στη φωτιά στο σαλέ, να απολαύσεις το ποτό ή το ρόφημά σου, να φας και να ξεφαντώσεις χορεύοντας όλη τη νύχτα με τους φίλους σου.