Στο πένθος βυθίστηκε η οικογένεια και οι φίλοι της 26χρονης σοπράνο
Ελισάβετ Χατζηβασιλείου, η σορός της οποίας ταυτοποιήθηκε μέσω DNA.
Η Ελισάβετ ήταν στη λίστα των αγνοουμένων του μοιραίου
τρένου, που κόστισε τη ζωή σε 57 ανθρώπους. Έκανε τακτικά το δρομολόγιο Αθήνα – Θεσσαλονίκη λόγω δουλειάς. Όμως το ταξίδι της Τετάρτης ήταν το τελευταίο της.
Την είδηση για την ταυτοποίηση της σορού της 26χρονης έκανε γνωστή η φίλη της, Αλεξία Κούβελα, η οποία από την πρώτη στιγμή έκανε έκκληση σε όποιον γνώριζε κάτι.
Σε ανάρτησή της, η Αλεξία Κούβελα έγραψε: «Η Ελισάβετ δυστυχώς δεν τα κατάφερε. Σας ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια και στήριξη. Ελισάβετ μου σου εύχομαι να βρεις το ροζ σπίτι με την αυλή και το ντιζάιν με παλ χρώματα και καμπύλες και κρασιά και γουρουνάκια στη φάρμα σου, ακριβώς όπως είχαμε συζητήσει στην άλλη πλευρά. Θα μας λείψεις».
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cqyadknlbqbt)
Οι εκκλήσεις των φίλων της στα social media
Τις προηγούμενες ημέρες, η φίλη της σοπράνο,
Αλεξία Κούβελα, έψαχνε μέσω social media έστω μία πληροφορία για την
Ελισάβετ.
Μιλώντας, στο δελτίο του Ant1, η
Αλεξία Κούβελα είχε απευθύνει δημόσια έκκληση για να βρεθεί η φίλη της.
«Η Ελισάβετ είναι ένα κορίτσι πάρα πολύ καλόψυχο και γλυκό πραγματικά, πάντα με ένα χαμόγελο, με τον καλό τον λόγο. Είναι σοπράνο, απολαμβάνει τη ζωή, της αρέσει η τέχνη, πηγαίνει συχνά σε εκθέσεις. Πηγαινοερχόταν συχνά Αθήνα – Θεσσαλονίκη, έχει κατοικία και στις δύο πόλεις και ενασχολήσεις».
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cqw3vwuh7y4x)