Ρόδος: Μεγαλοπρεπής παρέλαση για την 75η επέτειο από την ενσωμάτωση της Δωδεκανήσου στην Ελλάδα
Δείτε βίντεο και φωτογραφίες από τη στρατιωτική και μαθητική παρέλαση
Με κάθε επισημότητα γιορτάστηκε σήμερα στη Ρόδο η 75η επέτειος από την ενσωμάτωσης της Δωδεκανήσου στην Ελλάδα (7 Μαρτίου 1948).
Εκπρόσωποι της τοπικής αυτοδιοίκησης, των πολιτικών κομμάτων καθώς και δεκάδες πολίτες συγκεντρώθηκαν στο κέντρο της Ρόδου για να παρακολουθήσουν τη μαθητική και στρατιωτική παρέλαση που οργανώθηκε για να τιμήσουν την ημέρα.
Σημειώνεται ότι σε αρκετά σχολεία οι μαθητές παρέλασαν φορώντας μια μικρή μαύρη κορδέλα στο πέτο ως ένδειξη πένθους για την τραγωδία στα Τέμπη, ενώ κάποιοι από τους εκπροσώπους τοπικών αρχών και φορέων επέλεξαν να μην καθίσουν στην εξέδρα των επισήμων και να παρακολουθήσουν την παρέλαση μαζί με τους πολίτες.
Νωρίτερα τελέστηκε η επίσημη Δοξολογία στον Ιερό Ναό Ευαγγελισμού Ρόδου, ενώ ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων στον «βωμό της πατρίδας».
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town