Ταυτοποιήθηκε και συνελήφθη ο 19χρονος που φέρεται ότι ταυτοποιήθηκε για την επίθεση κατά του Γιάνη Βαρουφάκη στα Εξάρχεια.
Ο 19χρονος είχε προσαχθεί το μεσημέρι στην Κρατική Ασφάλεια. Στο παρελθόν είχε απασχολήσει τις αρχές για επεισόδια στην ευρύτερη περιοχή των Εξαρχείων. Ωστόσο είχε λήξει το αυτόφωρο και αναμενόταν η απόφαση του εισαγγελέα για το εάν θα αφεθεί ελεύθερος ή θα κρατηθεί. Τελικώς συνελήφθη μετά από ένταλμα σύλληψης, από τους αξιωματικούς της υποδιεύθυνσης κρατικής ασφάλειας της Διεύθυνσης Ασφάλειας Αττικής, όπως ανακοίνωσε η ΕΛ.ΑΣ.
Κατά πληροφορίες όλα τα άτομα που συμμετείχαν στην επίθεση κατά Βαρουφάκη το βράδυ της Παρασκευής έχουν ταυτοποιηθεί, όμως το αυτόφωρο έχει λήξει και γι' αυτό πλέον δεν συλλαμβάνονται αλλά προσαγάγονται με τον εισαγγελέα να αποφασίζει την ποινική τους μεταχείριση.
Ο Τάκης Θεοδωρικάκος είπε, επίσης, στη συνέντευξή του στο Action 24 ότι «ο κ. Βαρουφάκης έχει αστυνομική συνοδεία την οποία ο ίδιος επέλεξε να μην έχει μαζί του. Αντιλαμβάνεστε ότι αν είχε μαζί του τους αστυνομικούς που το κράτος έχει στείλει για να τον φυλάνε δεν θα είχε συμβεί το παραμικρό».
Αποκάλυψε, δε, ότι «ο κ. Βαρουφάκης δεν ήθελε τις πρώτες αρκετές ώρες να συνδράμει στις έρευνες της αστυνομίας, δεν επέτρεπε στους συνεργάτες του να καταθέσουν και να έχει εικόνες η αστυνομία και παραπληροφορούσε τον κόσμο».
Οι νεαροί που του επιτέθηκαν, όπως είπε, εισέβαλαν στο εστιατόριο, με άγριες διαθέσεις την ώρα που ο ίδιος δειπνούσε με περισσότερους από 20 συνεργάτες του από το DIEM25.
Επειδή, όπως ισχυρίστηκε, φοβήθηκε μην υπάρξει μια γενικότερη σύρραξη, βγήκε έξω και τότε ο νεαρός άρχιζε να τον σπρώχνει με τον ίδιο να τον ρωτάει «αφού ήρθα σου μίλησα γιατί φέρεσαι έτσι;». Τότε, κατά τον Γιάνη Βαρουφάκη, δέχθηκε το πρώτο χτύπημα, το οποίο, όπως είπε, ήταν ακριβείας. Αφού δέχθηκε τις πρώτες μπουνιές, όταν έπεσε κάτω ο δράστης τον κλώτσησε με αγριότητα στο πρόσωπο με αποτέλεσμα να υποστεί κάταγμα σε έξι διαφορετικά σημεία στη μύτη αλλά κακώσεις και στα ζυγωματικά.
Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cr5wic49htgp)
Ο κ. Βαρουφάκης, δεν θέλησε να αναφερθεί με περισσότερες λεπτομέρειες στην επίθεση στα Εξάρχεια, εφόσον είναι σε εξέλιξη οι έρευνες, είπε, όμως, ότι θυμάται τον δράστη, τον οποίο περιέγραψε ως περίπου 25 ετών, ενώ για τον 17χρονο συλληφθέντα είπε ότι είχε τον ρόλο του «τσιλιαδόρου».
Όσον αφορά την επιμονή του να χαρακτηρίζει τους δράστες «μπράβους», εξήγησε ότι όσο είναι σε εξέλιξη η έρευνα δεν θέλει να συζητά, προσθέτοντας ότι δεν θέλει να δαιμονοποιήσει συγκεκριμένο χώρο και επανέλαβε ότι δεν έχουν σημασία τα πολιτικά φρονήματα, λειτούργησαν όμως με όρους «μπράβων».
Σημείωσε, τέλος, ότι πλέον θα κυκλοφορεί με αστυνομικούς από εδώ και πέρα, αφού η σύζυγος του, Δανάη Στράτου, του «έβαλε τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι». «Δεν μπορώ να κάνω αλλιώς, θα με κυνηγάει η Δανάη» είπε χαρακτηριστικά ενώ στο ερώτημα γιατί αν και πολιτικός αρχηγός κυκλοφορούσε χωρίς αστυνομική προστασία, σημείωσε ότι ένιωθε «φυλακισμένος» και το απέφευγε.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.