Εξακολουθεί να καίει η φωτιά που ξέσπασε περίπου στις 6 το απόγευμα της Δευτέρας (27/3) στην περιοχή Καραβίδια του Δήμου Καμένων Βούρλων, κοντά στη Μενδενίτσα.
Η μεγάλη κινητοποίηση της Πυροσβεστικής και οι ρίψεις νερού από αέρος από δύο αεροσκάφη, περιόρισαν σε ένα μέτωπο τη μεγάλη πυρκαγιά που αρχικά απείλησε κατοικίες, σύμφωνα με το lamiareport.
Οι επίγειες δυνάμεις ενισχύθηκαν και στο σημείο επιχειρούν 50 πυροσβέστες με 14 οχήματα και 2 ομάδες πεζοπόρων τμημάτων.
Συνδρομή και από υδροφόρες ΟΤΑ.
Δείτε βίντεο
Κλείσιμο
Σύμφωνα με τον Αντιπεριφερειάρχη Π.Ε. Φθιώτιδας, Ηλία Σανίδα, που βρίσκεται από την πρώτη στιγμή στο Συντονιστικό Κέντρο της Περιφέρειας, η πυρκαγιά πήρε γρήγορα μεγάλες διαστάσεις εξαιτίας των ισχυρών ανέμων που πνέουν στην περιοχή και το πρώτο μέλημά τους ήταν να την αποκόψουν από κατοικημένες περιοχές όπως και έγινε.
«Αυτή τη στιγμή συνδράμουν τις δυνάμεις πυρόσβεσης, μία μπουλντόζα και δύο υδροφόρες της Περιφέρειας, καθώς και ένα jcb από το Δήμο Καμένων Βούρλων και είμαστε έτοιμοι να στείλουμε κι άλλα μηχανήματα αν χρειαστούν» πρόσθεσε ο κ. Σανίδας.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town