Ένα εικονοστάσι προς τιμήν των 57 ανθρώπων που έχασαν τη ζωή τους στο σιδηροδρομικό δυστύχημα στήθηκε στα Τέμπη με πρωτοβουλία της Περιφέρειας Θεσσαλίας, όπου συγγενείς και πολίτες θα μπορούν να ανάβουν ένα κεράκι στη μνήμη των αδικοχαμένων επιβαινόντων στις μοιραίες αμαξοστοιχίες.
Ήδη αρκετοί είναι οι άνθρωποι που έχουν εναποθέσει εκεί στεφάνια και λουλούδια για τους ανθρώπους που χάθηκαν.
Κλείσιμο
Βαρύ το κλίμα στο μνημόσυνο για τα θύματα της τραγωδίας των Τεμπών
Ένα μήνα μετά το σιδηροδρομικό δυστύχημα των Τεμπών, που συγκλόνισε τόσο τη χώρα όσο και τον διεθνή κόσμο, τελέστηκε σήμερα (1/4) επιμνημόσυνη δέησηστον Ιερό Ναό της Αγίας Τριάδας στον οικισμό των Τεμπών για τα 57 θύματα της τραγωδίας.
Στο μνημόσυνο παρευρέθηκε πλήθος κόσμου, μεταξύ των οποίων συγγενείς των επιβατών της μοιραίας αμαξοστοιχίας, τοπικοί αξιωματούχοι, καθώς και στελέχη του ΕΚΑΒ και της ΕΜΑΚ Λάρισας.
Με φορμή τη συμπλήρωση ενός μήνα από το σιδηροδρομικό δυστύχημα το εκκλησιαστικό συμβούλιο του Ι.Ν της Αγίας Τριάδας Τεμπών έλαβε την απόφαση να τελέσει την επιμνημόσυνη δέηση υπέρ αναπαύσεως των ψυχών των θυμάτων.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.