Γεμάτο είναι για δεύτερη ημέρα το προαύλιο της Μητρόπολης Αθηνών από πιστούς που περιμένουν υπονομετικά στην ουρά για να προσκυνήσουν την εικόνα της Παναγίας «Άξιον Έστι» η οποία θα βρίσκεται στην Αθήνα μέχρι τις 15 Μαΐου.
Οι πιστοί, αρκετοί από τους οποίους έχουν έρθει από άλλες περιοχές της χώρας, μπαίνουν στη Μητρόπολη Αθηνών σε ομάδες των 30 ατόμων προκειμένου να μην υπάρχει συνωστισμός.
Χθες, Πέμπτη, ο μέσος όρος αναμονής ήταν περίπου τα 40 λεπτά.
«Ήρθα γιατί για μένα η Παναγία είναι σημαντική», «ήρθα να παρακαλέσω να μας έχει η Παναγία όλους γερούς», «ήρθα γιατί θέλω να έχουμε όλοι υγεία» είπαν στις κάμερες κάποιοι από τους πιστούς.
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cse46vt6wm2p)
Υπενθυμίζεται ότι το προσκύνημα της εικόνας της Παναγίας «Άξιον Εστί» ξεκινά καθημερινά στις 7 το πρωί και ολοκληρώνεται στις 12 τα μεσάνυχτα.
Δείτε φωτογραφίες
Σύμφωνα με το πρόγραμμα, κάθε πρωί θα τελείται Όρθρος και Θεία Λειτουργία και κάθε απόγευμα Παράκληση. Επιπροσθέτως, την Κυριακή 7 Μαΐου, την Τετάρτη 10 Μαΐου -ημέρα της Μεσοπεντηκοστής- και την Κυριακή 14 Μαΐου θα τελεσθεί Αρχιερατική Θεία Λειτουργία.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town