Άγνωστοι έκαψαν με μολότοφ τρία λεωφορεία έξω από το Γεωπονικό πανεπιστήμιο
Λίγο μετά τις 2 τα ξημερώματα ομάδα νεαρών βγήκε από το πανεπιστήμιο εκτοξεύοντας μολότοφ και αντικείμενα σε αστυνομικούς - Έσπασαν και στάσεις λεωφορείων
Βομβαρδισμένο τοπίο θυμίζει η λεωφόρος Αθηνών μετά τα άγρια επεισόδια που σημειώθηκαν αργά τη νύχτα έξω από το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών όταν ομάδα νεαρών συγκρούστηκε με αστυνομικές δυνάμεις.
Κατά τη διάρκεια των επεισοδίων, οι νεαροί πυρπόλησαν με βόμβες μολότοφ τρία τουριστικά λεωφορεία τα οποία ήταν σταθμευμένα έξω από την πύλη επί της λεωφόρου Αθηνών με αποτέλεσμα το ένα να καεί ολοσχερώς και τα άλλα δύο να υποστούν σοβαρές υλικές ζημιές.
Κλείσιμο
Τα επεισόδια ξεκίνησαν λίγο μετά τις 2 τη νύχτα όταν μια ομάδα περίπου 20 ατόμων βγήκε από την πύλη του Πανεπιστημίου και άρχισε να εκτοξεύει αντικείμενα προς τους αστυνομικούς που βρίσκονταν στην περιοχή.
Κάποιοι από τους νεαρούς πέταξαν βόμβες μολότοφ και ξεκίνησαν να σπάνε τις στάσεις του λεωφορείου έξω από το Γεωπονικό. Οι αστυνομικοί απάντησαν με χρήση χημικών ενώ στο σημείο έσπευσαν τρία οχήματα της Πυροσβεστικής με 10 πυροσβέστες που επιχείρησαν προκειμένου να σβήσουν τη φωτιά στα φλεγόμενα λεωφορεία.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.