Χαλκιδική: 63χρονη τουρίστρια κατέληξε στην Ουρανούπολη - Καταγγέλλουν ότι άργησε το ασθενοφόρο
Γιατρός της προσέφερε τις πρώτες βοήθειες, έγινε και χρήση απινιδωτή αλλά η γυναίκα κατέληξε - To ασθενοφόρο ξεκίνησε αμέσως από το κέντρο Υγείας Αγίου Νικολάου αλλά έφτασε 1:15 ώρα μετά καθώς η απόσταση είναι μεγάλη
Σε ταβέρνα στην περιοχή της Ουρανούπολης Χαλκιδικής κατέληξε μια 63χρονη τουρίστρια από την Ρουμανία χθες το μεσημέρι. Η πλευρά της γυναίκας καταγγέλλει πως το ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ έκανε μια ώρα και ένα τέταρτο ώστε να φτάσει στο σημείο.
Όπως λέει το ThessToday.gr η 63χρονη συμμετείχε σε γκρουπ που πραγματοποιούσε κρουαζιέρα στην Θεσσαλονίκη. Η ίδια με κάποιους ακόμα συμπατριώτες της, αποβιβάστηκαν στο λιμάνι της Ουρανούπολης και περίπου στις 2 το μεσημέρι, η γυναίκα ένιωσε αδιαθεσία ενώ βρισκόταν σε ταβέρνα με το γκρουπ της και το ΕΚΑΒ φέρεται να ειδοποιήθηκε άμεσα να μεταβεί στο σημείο για την παροχή πρώτων βοηθειών.
Όπως λένε τοπικά μέσα όμως, ολόκληρη η Χαλκιδική διαθέτει μόλις πέντε Κέντρα Υγείας και οι αποστάσεις μεταξύ τους είναι αρκετά μεγάλες. Παρά το γεγονός λοιπόν ότι το ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ ξεκίνησε κατευθείαν από το Κέντρο Υγείας Αγίου Νικολάου προς τον οικισμό της Ουρανούπολης, η απόσταση που χρειάστηκε να διανύσει χρονομετρικά αντιστοίχισε σε 1 ώρα και 15 λεπτά. Στο ενδιάμεσο, η γυναίκα έπαθε ανακοπή και άφησε την τελευταία της πνοή.
Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, παρά τις προσπάθειες ανάνηψης από γιατρό που βρισκόταν στο σημείο με απινιδωτή που διέθετε το κατάστημα, καθώς και των διασωστών που έσπευσαν στο σημείο, η γυναίκα κατέληξε, με την ώρα θανάτου να προσδιορίζεται στις 4 το μεσημέρι.
Οδηγός εκλογών 2023: Πως ψηφίζω - Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για την ΝΕΑ εκλογική αναμέτρηση
Εκλογές 2023:Όλες οι ειδήσεις για την ΝΕΑ εκλογική αναμέτρηση, τον προεκλογικό αγώνα των κομμάτων, τις δημοσκοπήσεις, τα αποτελέσματα των εκλογών, τα exit polls.
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!