Παρακολούθησαν ντοκιμαντέρ με το χρονικό της σφαγής, ενημερωθήκαν σχετικά και ξεναγήθηκαν στις αίθουσε
Το Μαυσωλείο και το Μουσείο Θυμάτων Ναζισμού στο Δίστομο Βοιωτίας επισκέφθηκαν σήμερα σπουδαστές της Ανώτατης Στρατιωτικής Στόλης Ναυτικών Δοκίμων.
Τους σπουδαστές, που συνοδεύονταν από κλιμάκιο αξιωματικών της Σχολής, υποδέχθηκε ο δήμαρχος Διστόμου, Αράχοβας, Αντίκυρας Γιάννης Σταθάς στον Λόφο του Μαυσωλείου, όπου φυλάσσονται τα οστά των 223 σφραγισθέντων κατοικιών της μαρτυρικής και ιστορικής κωμόπολης του Διστόμου.
Κλείσιμο
Στην μαρμάρινη πλάκα που είναι χαραγμένα τα ονόματα των αμάχων θυμάτων των γερμανικών στρατευμάτων κατοχής στις 10 Ιουνίου 1944, δίπλα στο Οστεοφυλάκιο, κατέθεσε στεφάνι ο επικεφαλής της αντιπροσωπίας της Σχολής. Ο Γ. Σταθάς, που μίλησε στους σπουδαστές, επέδωσε στον επικεφαλής αναμνηστικά και βιβλία για την σφαγή.
Μετά οι νεαροί και νεαρές Δόκιμοι, μετέβησαν στο Μουσείο Θυμάτων Ναζισμού στο κέντρο της κωμόπολης όπου παρακολούθησαν ντοκιμαντέρ με το χρονικό της σφαγής, ενημερωθήκαν σχετικά και ξεναγήθηκαν στις αίθουσες από το μέλος της Δ.Ε. του Μουσείου Χρήστο Παπανικολάου.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.