Μία ξεχωριστή εκδήλωση με αερόστατα πραγματοποιήθηκε εχθές, Κυριακή, στη Λίμνη Πλαστήρα, στο πλαίσιο εκδηλώσεων για τη συμπλήρωση 80 χρόνων από την ολοκληρωτική καταστροφή των χωριών της Λίμνης Πλαστήρα από τους Ιταλούς και Γερμανούς κατακτητές το 1943.
Όπως είχε ανακοινωθεί από τον δήμο, δύο αερόστατα ύψωσαν τη μεγαλύτερη ελληνική σημαία στον κόσμο, έκτασης 1.500 τετραγωνικών μέτρων, πάνω από την Πλαζ Πεζούλας.
Για πρώτη φορά η σημαία υψώθηκε το 2021 στις εκδηλώσεις εορτασμού του Δήμου Λίμνης Πλαστήρα των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση.
Κλείσιμο
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cv9vo6jh1b55)
Η εκδήλωση, που περιλάμβανε μουσικό πρόγραμμα, υλοποιήθηκε από τον Ελληνικό Αεροναυτικό Όμιλο, σε συνεργασία με την Αεροπορική Εταιρεία OLYMPIC BALLOONS και το Δήμο Λίμνης Πλαστήρα και ήταν ανοικτή στο κοινό. Ένας από τους στόχους της η παραγωγή οπτικοακουστικού υλικού για προβολή της Λίμνης Πλαστήρα ως ορεινού τουριστικού προορισμού, με μοναδικές δυνατότητες όπως λ.χ. οι πτήσεις με αερόστατο.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town