Ενώπιον του εισαγγελέα οδηγήθηκαν νωρίτερα το πρωί της Τρίτης οι
δύο συλληφθέντες τουρκικής καταγωγής που κατηγορούνται για κατασκοπεία, καθώς κατέγραψαν στρατιωτική εγκατάσταση στον Πόρο με τη χρήση ενός drone.
Οι δύο συλληφθέντες, συνοδευόμενοι από αστυνομικούς της Κρατικής Ασφάλειας οδηγήθηκαν νωρίς το μεσημέρι της Τρίτης στα δικαστήρια.
Η σύλληψή τους πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Κυριακής στη Μονεμβασιά, ενώ όπως διαπιστώθηκε από τις αστυνομικές δυνάμεις, την προηγούμενη ημέρα είχαν πραγματοποιήσει υπερπτήση drone στην περιοχή του Πόρου και συγκεκριμένα πάνω από τη βάση του Πολεμικού Ναυτικού, καταγράφοντας υλικό για περίπου 10 με 15 λεπτά.
Στον Πόρο, οι δύο άνδρες έφτασαν το απόγευμα της Παρασκευής με τις δύο μεγάλου κυβισμού, γκρι-μαύρες BMW μοτοσικλέτες τους, στις οποίες είχαν αυτοκόλλητα γκρίζων λύκων και διακριτικά που έγραφαν
"Alone wolf" (μοναχικός λύκος).
Είχαν κλείσει δωμάτιο μέσω Booking σε ξενοδοχείο του νησιού, στο όνομα Μ.Τ. Μέχρι την ώρα που σήκωσαν το drone πάνω από τη ναυτική βάση του Πόρου, δεν είχαν δώσει στόχο. Το drone σηκώθηκε περίπου στις 7 το πρωί και η πτήση -και βιντεοσκόπηση- της βάσης του Πολεμικού Ναυτικού κράτησε περίπου 10 λεπτά. Παραμένει άγνωστο το τι έκαναν οι δύο κατηγορούμενοι στο διάστημα των 3 ωρών που παρεμβάλλονται μέχρι την αναχώρησή τους από τον Πόρο.
Οι Αρχές ενημερώθηκαν για την ύποπτη πτήση και τους δύο χειριστές του drone μερικές ώρες μετά από αυτή και, αφού ολοκληρώθηκε η ταυτοποίησή τους (διαπιστώθηκε ότι επρόκειτο για Τούρκους πολίτες), ξεκίνησαν οι έρευνες για τον εντοπισμό τους. Οι κατηγορούμενοι για κατασκοπεία Τούρκοι πολίτες, ωστόσο, είχαν φύγει από τον Πόρο με κατεύθυνση τον Γαλατά, νωρίς το πρωί.