Πάτρα: «Στοπ» σε φορτίο κάνναβης που θα απέφερε 146.000 ευρώ
Ενας ηλικιωμένος Έλληνας και οι δυο Αλβανοί μετέφεραν το μεγάλο πακέτο με ναρκωτικά - Βρέθηκαν 30 ισοβαρείς συσκευασίες με συνολικά 33 κιλά ακατέργαστης κάνναβης
Μάνος Τσαγκαράκης
Από 97.400 ως 146.100 ευρώ θα αποκόμιζαν από την διακίνηση της μεγάλης ποσότητας κάνναβης βάρους 49 κιλών που μετέφεραν από την Πάτρα προς την Αθήνα ένας ηλικιωμένος Έλληνας και οι δυο Αλβανοί προπομποί του, στους οποίους πέρασαν χειροπέδες οι αστυνομικοί της Ασφάλειας Πατρών.
Η ενέδρα είχε στηθεί στην Ιόνια Οδό στην περιοχή του Αγγελόκαστρου, απ' όπου οι αστυνομικοί γνώριζαν ότι θα περνούσαν οι διακινητές με το φορτίο και αξιοποίησαν με τον καλύτερο τρόπο τις πληροφορίες που είχαν. Ακινητοποίησαν αρχικά ένα Ι.Χ. αυτοκίνητο στο οποίο επέβαιναν οι δύο αλλοδαποί που λειτουργούσαν ως προπομποί και στη συνέχεια ένα δεύτερο, που οδηγούσε ο 70χρονος Έλληνας ο οποίος τους ακολουθούσε μεταφέροντας τα ναρκωτικά.
Κατά την διάρκεια της έρευνας στο όχημα που οδηγούσε ο ηλικιωμένος, βρέθηκαν 30 ισοβαρείς συσκευασίες με συνολικά 33 κιλά ακατέργαστης κάνναβης, άλλες πέντε συσκευασίες με δέκα κιλά και 500 γραμμάρια κάνναβης και μια ακόμη με πέντε κιλά και 200 γραμμάρια.
Κλείσιμο
Ο 70χρονος και οι δυο αλλοδαποί συνελήφθησαν, τα αυτοκίνητά τους κατασχέθηκαν και σε βάρος τους σχηματίστηκε δικογραφία για εγκληματική οργάνωση, μεταφορά και διακίνηση ναρκωτικών, με την οποία οδηγήθηκαν στον εισαγγελέα Πρωτοδικών Μεσολογγίου. Η προανάκριση βρίσκεται σε εξέλιξη για να εξακριβωθεί σε ποιους θα παρέδιδαν το φορτίο με την κάνναβη στην Αθήνα.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.