Ρόδος: Ρουμάνοι ξάφρισαν 20 χρυσούς σταυρούς από κοσμηματοπωλείο
Η δράση τους καταγράφηκε από τις κάμερες του καταστήματος και λίγο αργότερα συνελήφθησαν από την ΕΛ.ΑΣ
Μάνος Τσαγκαράκης
Με οργανωμένο σχέδιο έδρασε ένα ζευγάρι Ρουμάνων «ελαφροχέρηδων» που μπήκαν παριστάνοντας τους πελάτες σε ένα κοσμηματοπωλείο στη Ρόδο, την περασμένη Πέμπτη. Η 44χρονη γυναίκα κατάφερε να κρατήσει απασχολημένο τον ιδιοκτήτη, όσο ο 47χρονος συνεργός της ξάφριζε τιμαλφή.
Οι δράστες άρπαξαν μία κασετίνα που περιείχε 20 χρυσούς σταυρούς συνολικής αξίας 3.000 ευρώ και έσπευσαν να εξαφανιστούν, πριν ο κοσμηματοπώλης αντιληφθεί την κλοπή. Ωστόσο, τους κατέγραψαν κάμερες και οι αστυνομικοί της Ασφαλείας τους συνέλαβαν το μεσημέρι της Παρασκευής και βρήκαν 15 από τους χρυσούς σταυρούς οι οποίοι αποδοθήκαν στον κοσμηματοπώλη.
Όμως, στην κατοχή του 47χρονου άνδρα και της 44χρονης συνεργού του βρέθηκαν και φιάλες αλκοολούχων ποτών και ελαιόλαδου, οι οποίες κατασχέθηκαν και η προέλευσή τους ερευνάται, όπως και η εμπλοκή του ζευγαριού και σε άλλες κλοπές. Οι δύο αλλοδαποί οδηγήθηκαν στον εισαγγελέα Πρωτοδικών Ρόδου και κρατούνται ώσπου να απολογηθούν, με την δικογραφία για διακεκριμένη κλοπή να παραμένει ανοιχτή.
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!