Τη συμπαράστασή της προς τον Παλαιστινιακό λαό εκφράζει με ανακοίνωσή τηςΟμοσπονδία Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης (ΟΛΜΕ) κηρύσσοντας την ερχόμενη Δευτέρα 6 Νοεμβρίου «Ημέρα Δράσης υπέρ του παλαιστινιακού λαού», καλώντας ταυτόχρονα σε πανελλαδική κινητοποίηση των εκπαιδευτικών σε ένδειξη αλληλεγγύης.
Για τη διευκόλυνση των συμμετεχόντων στην κινητοποίηση ανακοινώθηκε δίωρη στάση εργασίας 12 - 2 μ.μ..
Η ανακοίνωση της ΟΛΜΕ:
Η συνεχιζόμενη παράνομη κατοχή των παλαιστινιακών εδαφών εδώ και τόσες δεκαετίες από το Ισραήλ, η διαρκής εξόντωση αμάχων και παιδιών, οι καταδικαστέοι, απαράδεκτοι εποικισμοί και οι καθημερινοί εξευτελισμοί που υφίσταται ο λαός της Παλαιστίνης συνιστούν ένα διαχρονικό έγκλημα που συνεχίζεται.
Καλούμε όλους και όλες τους/τις εκπαιδευτικούς να συμμετέχουν σε όλες τις δράσεις και κινητοποιήσεις που γίνονται σε ένδειξη αλληλεγγύης στον επί δεκαετίες δοκιμαζόμενο λαό της Παλαιστίνης.
Κλείσιμο
Κηρύσσουμε την Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 2023 πανελλαδική ημέρα δράσης υπέρ του Παλαιστινιακού λαού.
Καλούμε τις ΕΛΜΕ και τους/τις συναδέλφους να διοργανώσουν δράσεις αλληλεγγύης (εκδηλώσεις, κινητοποιήσεις κλπ) στην Παλαιστίνη σε συνεργασία με μαθητικά συμβούλια και συλλόγους γονέων και κηδεμόνων.
Για το λόγο αυτό κηρύσσουμε 2ωρη διευκολυντική στάση εργασίας την Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 12-2 μ.μ.
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!