Πορεία με αφορμή την επέτειο 40 χρόνωνανακήρυξης του ψευδοκράτους στην Κύπρο πραγματοποιούν αυτήν την ώρα Κύπριοι φοιτητές στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, μέλη της Παγκύπριας Ενιαίας Οργάνωσης Φοιτητών Θεσσαλονίκης.
Οι Κύπριοι φοιτητές θα κατευθυνθούν προς το τουρκικό προξενείο μέσω των οδών Αγίας Σοφίας και Αγίου Δημητρίου. Κρατούν ελληνικές σημαίες και πλακάτ τα οποία μεταξύ άλλων αναφέρουν «έξω οι Τούρκοι από την Κύπρο» και «8.000 νεκροί».
Κλείσιμο
Στο πανό αναγράφεται το σύνθημα “έξω ο Αττίλας από την Κύπρο” έχοντας μάλιστα σε απεικόνιση την Κύπρο και τα κατεχόμενα ως ματωμένη περιοχή.
Τα μέλη της Παγκύπριας Ενιαίας Οργάνωσης Φοιτητών (Π.Ε.Ο.Φ) Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο της διαμαρτυρίας τους ξεκίνησαν απεργία πείνας την περασμένη Δευτέρα, η οποία θα κρατήσει μέχρι σήμερα.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town