Τη θέση του στην πλατεία Συντάγματος πήρε για άλλη μια χρονιά το μεγάλο χριστουγεννιάτικο δέντρο από το Καρπενήσι καθώς μπαίνουμε στην τελική ευθεία για την εορταστική περίοδο.
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cx3ckuvnbkix)
Οι εργασίες για το στήσιμο ξεκίνησαν από νωρίς τα ξημερώματα της Δευτέρας με το δέντρο να ταξιδεύει για πέμπτη χρονιά στην Αθήνα από το Καρπενήσι.
Κλείσιμο
Η ομάδα που ανέλαβε το στήσιμο ξεκίνησε με τις τελευταίες εργασίες λείανσης του κορμού προκειμένου να μπει στην ειδική βάση που έχει δημιουργηθεί καθώς το δέντρο ζυγίζει πάνω από 5,5 τόνους.
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cx3bncur83gx)
Όπως εξήγησε εκπρόσωπος της ομάδας οι εργασίες ξεκίνησαν από την Κυριακή ενώ η νταλίκα με το δέντρο έφτασε το πρωί της Δευτέρας στην πλατεία Συντάγματος μετά από 8 ώρες ταξιδιού από το Καρπενήσι.
Σημειώνεται ότι στο έλατο θα τοποθετηθούν 24.000 λαμπάκια, χαμηλής κατανάλωσης σύμφωνα με την ΕΡΤ ενώ η βάση του δέντρου ζυγίζει 25 τόνους.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.