«ΑνθίΖω». Ένα
λεύκωμα της φύσης στις τέσσερις εποχές του χρόνου που μας καλεί να συνειδητοποιήσουμε ότι για ν’ ανθίσουμε πρέπει να ζούμε σε αρμονία με τη φύση.
Το «ΑνθίΖω» που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Καλέντη θα παρουσιαστεί την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου στις 19.00 στην Αίθουσα «Γιάννης Μαρίνος» (πρώην Πολυχώρος) του Συλλόγου «Οι φίλοι της Μουσικής» του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών.
Για το λεύκωμα θα μιλήσουν η ηθοποιός, στιχουργός και συγγραφέας Ελένη Ζιώγα, ο Ομότιμος Καθηγητής Ψυχιατρικής ΕΚΠΑ Παύλος Σακκάς και η Ογκολόγος/ακτινοθεραπευτής & Πρόεδρος της ΑΚΟΣ Δρ. Δέσποινα Κατσώχη. Την εκδήλωση θα συντονίσει η δημοσιογράφος Σταυρούλα Χριστοφιλέα. Οργανικό σύνολο υπό την καλλιτεχνική διεύθυνση του Μανόλη Ανδρουλιδάκη θα αποδώσει ρεπερτόριο εμπνευσμένο από τη φύση.
«ΑνθίΖω» ο τίτλος του και αποτελεί επιστέγασμα της επιστημονικής και κοινωνικής προσφοράς της Ογκολόγου/Ακτινοθεραπευτή Δρος Δέσποινας Κατσώχη η οποία ως Πρόεδρος της αστικής μη κερδοσκοπικής εταιρίας ΑΚΟΣ, εδώ και δώδεκα χρόνια αναδεικνύει τη σημασία της πρόληψης για πολλά και ποιοτικά χρόνια ζωής ενώ παράλληλα στηρίζει με δράσεις, τους αποθεραπευμένους από τον καρκίνο. ΑΚΟΣ στα αρχαία ελληνικά σημαίνει θεραπεία.
Ορμητήριο για το φωτογραφικό ταξίδι που προσφέρει το λεύκωμα, το
Πήλιο και η γοητεία του όλες τις εποχές του χρόνου. Κάθε φωτογραφία και μία μικρή ιστορία. Τα χρυσάνθεμα του Οκτώβρη, τα κυκλάμινα του Δεκέμβρη, οι καμέλιες του Φλεβάρη, οι τουλίπες και οι γαρδένιες του Απρίλη, τα τριαντάφυλλα του Μάη, ο ιβίσκος και οι μανόλιες του Ιούνη, οι ορτανσίες του Ιούλη, οι πανσέδες της άνοιξης και του φθινοπώρου και, βέβαια, αγριολούλουδα κάθε εποχής.
Ωστόσο, το λεύκωμα δεν είναι ένα ανθολόγιο, αλλά ένα εργαλείο για να σκεφτούμε ευρύτερα, πέρα από τα στενά καθημερινά όρια και τις αγωνίες μας. Είναι μία έκκληση να ζούμε σε αρμονία με τη φύση, να είμαστε σε εγρήγορση με όλες μας τις αισθήσεις και παρόντες με επίγνωση για να βιώσουμε έναν κύκλο ζωής με ενσυναίσθηση, αγάπη και αρμονία με τον εαυτό μας, τη φύση και τους ανθρώπους.