Ένταση επικράτησε το βράδυ του Σαββάτου στη Θεσσαλονίκη όταν αντιεξουσιαστές διαδήλωσαν στο ΑΠΘ κατά της παρουσίας αστυνομικών δυνάμεων στο σημείο. Οι δυνάμεις είχαν παραταχθεί από νωρίς εκεί με αφορμή τη διοργάνωση ενός πάρτι από αντιεξουσιαστές εντός του ΑΠΘ, όπως αναφέρει το thestival.gr.
Η παρουσία της Αστυνομίας στάθηκε αφορμή για τη διοργάνωση συγκέντρωσης διαμαρτυρίας στην πλατεία Αγίου Γεωργίου. Οι συγκεντρωθέντες πορεύτηκαν προς το πανεπιστήμιο, όπου και σημειώθηκε η ένταση.
Κλείσιμο
Δυο ομάδες αντιεξουσιαστών, η μια από το εσωτερικό του ΑΠΘ και η δεύτερη από την οδό Εθνικής Αμύνης, προσέγγισαν τις διμοιρίες που είχαν αναπτυχθεί στην είσοδο της πλατείας Χημείου. Οι δυνάμεις των ΜΑΤ έλαβαν εντολή να απομακρύνουν τους διαδηλωτές από το σημείο. Οι αστυνομικοί με χειροβομβίδες κρότου λάμψης και δακρυγόνα τους απομάκρυναν. Κατά την αποχώρησή τους κάποιοι από τους αντιεξουσιαστές πέταξαν πέτρες προς τους άντρες των ΜΑΤ.
Στη συνέχεια, περίπου 80 άτομα, κρατώντας πανό και φωνάζοντας συνθήματα κατά της Αστυνομίας, λίγο μετά τις 12 πραγματοποίησαν μικρής έκτασης πορεία στους γύρω δρόμους, χωρίς έκτροπα, σύμφωνα με το grtimes.gr.
Στο πλαίσιο ελέγχων οι αστυνομικές δυνάμεις προχώρησαν σε δύο προσαγωγές ατόμων στην οδό Ιασωνίδου.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town