Πιτσιρίκια έκαναν γκράφιτι στην Δημοτική Βιβλιοθήκη της Σύρου
Με τέσσερα σπρέι διαφορετικών χρωματισμών στα χέρια, τρεις μαθητές της έκτης Δημοτικού ηλικίας μόλις 11 και 12 χρόνων βανδάλισαν τους τοίχους και τις μαρμάρινες κολώνες του μνημειακού κτιρίου
Την ώρα που το εορταστικό γλέντι κορυφωνόταν στην Ερμούπολη της Σύρου, το βράδυ των Χριστουγέννων, τρία ανήλικα παιδιά ξεκίνησαν για να κάνουν πράξη τις "καλλιτεχνικές"... εμπνεύσεις τους γεμίζοντας με συνθήματα την πρόσοψη της Δημοτικής Βιβλιοθήκης!
Με τέσσερα σπρέι διαφορετικών χρωματισμών στα χέρια, οι τρεις μαθητές της έκτης Δημοτικού ηλικίας μόλις 11 και 12 χρόνων βανδάλισαν τους τοίχους και τις μαρμάρινες κολώνες του μνημειακού κτιρίου που βρίσκεται δίπλα στο Δημαρχείο, όμως τους τσάκωσαν επ΄αυτοφώρω οι αστυνομικοί που περιπολούσαν στην περιοχή και τους προσήγαν στο τμήμα της πόλης.
Εκεί, σχηματίστηκε σε βάρος τους δικογραφία για φθορά δημόσιας περιουσίας και ενημερώθηκε η εισαγγελέας Πρωτοδικών Σύρου που έδωσε προφορική εντολή να αφεθούν ελεύθεροι, ενώ κλήθηκαν οι γονείς τους που δήλωσαν πρόθυμοι να καλύψουν το οικονομικό κόστος για την αποκατάσταση του κτιρίου, την οποία ανέλαβε κλιμάκιο των τεχνικών υπηρεσιών του Δήμου.
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!