Μαγνησία: Χειροβομβίδα βρέθηκε δίπλα σε Δημοτικό σχολείο
Στα χαλάσματα από ένα τοιχίο που υποχώρησε εντοπίστηκε μία χειροβομβίδα που χρονολογείτο από τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο
Μάνος Τσαγκαράκης
Από τύχη δεν συνέβη κάποιο σοβαρό ατύχημα στην κοινότητα Ριζόμυλος της Μαγνησίας, όταν κατέρρευσε ένα πλίθινο τοιχίο το οποίο βρίσκεται στο Δημοτικό σχολείο του χωριού και μέσα στα χαλάσματα εντοπίστηκε μία χειροβομβίδαπου χρονολογείτο από τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο.
Οι εργαζόμενοι του Δήμου Ρήγα Φεραίου που πήγαν στο σημείο για να περισυλλέξουν τα μπάζα που είχαν συγκεντρωθεί, διαπίστωσαν έντρομοι την ύπαρξη του πολεμικού υλικού και αμέσως ενημέρωσαν την Αστυνομία, άνδρες της οποίας απέκλεισαν τον χώρο υπό τον φόβο πιθανής έκρηξης της χειροβομβίδας.
Στο σημείο κλήθηκαν πυροτεχνουργοί του Τάγματος Εξουδετέρωσης Ναρκών Ξηράς (ΤΕΝΞ) του στρατού, οι οποίοι παρέλαβαν την χειροβομβίδα και τη μετέφεραν σε ασφαλή χώρο, όπου προκάλεσαν ελεγχόμενη έκρηξη. Τα χαλάσματα ερευνήθηκαν προσεκτικά, αλλά δεν βρέθηκε άλλο πολεμικό υλικό και η κυκλοφορία στην περιοχή αποκαταστάθηκε.
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!