Ο παγωμένος κάμπος της Πελαγονίας στη Φλώρινα από τον δορυφόρο - Δείτε φωτογραφία
Ο κάμπος της Πελαγονίας και οι περιοχές της παραμένουν σε συνθήκες ολικού παγετού για 3η συνεχόμενη μέρα
Δορυφορικά δεδομένα πολύ υψηλής ανάλυσης του ευρωπαϊκού δορυφόρου Sentinel-2, που πέρασε πάνω από τη χώρα μας το πρωί της Τρίτης 23 Ιανουαρίου 2024, τα οποία ανέλυσε και επεξεργάστηκε το meteo.gr/Ε.Α.Α σε τρισδιάστατη μορφή (3D), παρουσιάζουν την εκτεταμένη χιονοκάλυψη στην περιοχή της Φλώρινας και πιο συγκεκριμένα στον κάμπο της Πελαγονίας.
Ο κάμπος της Πελαγονίας και οι περιοχές της παραμένουν σε συνθήκες ολικού παγετού για 3η συνεχόμενη μέρα, καθώς η θερμοκρασία δεν κατάφερε να ξεπεράσει τους 0°C. Η μορφολογία του εδάφους, οι ατμοσφαιρικές συνθήκες και το χιονοσκεπές έδαφος των προηγούμενων ημερών βοήθησαν στο γεγονός η θερμοκρασία να πέσει κοντά στους -20°C (-19.8°C στον αυτόματο μετεωρολογικό σταθμό του meteo.gr/Ε.Α.Α στο Νέο Καύκασο).
Κλείσιμο
Εικόνα 1. Δορυφορική τρισδιάστατη εικόνα του κάμπου της Πελαγονίας στη Φλώρινα όπως αποτυπώθηκε από τον δορυφόρο Sentinel-2 το πρωί της Τρίτης 23 Ιανουαρίου 2024.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town