Η πρωτοβουλία ελήφθη μετά την κλοπή των χιλιάδων βιβλίων που έγινε πριν λίγες ημέρες από το βιβλιοπωλείο στην οδό Πειραιώς στο κέντρο της Αθήνας, με λεία πάνω από 8.000 βιβλία.
Σκοπός είναι να συγκεντρωθούν όσο το δυνατόν περισσότερα καινούρια ή χρησιμοποιημένα βιβλία σε καλή κατάσταση.
Η συγκέντρωση των βιβλίων θα γίνεται καθημερινά Δευτέρα – Παρασκευή 09:00-20:00 και Σάββατο 09:00-14:00 στο σημείο πληροφόρησης της ΕΒΕ (info point) στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town