Ακόμη πιο ανησυχητικές διαστάσεις παίρνει το φαινόμενο της βίας μεταξύ ανηλίκων, με το ηλικιακό όριο να πέφτει όλο και πιο χαμηλά, φτάνοντας ακόμη και στην τρυφερή ηλικία των 12 χρόνων, όπως προέκυψε από το νέο περιστατικό που συνέβη στη Λάρισα το βράδυ του Σαββάτου.
Το επεισόδιο αναστάτωσε την κεντρική πλατεία της πόλης, όπου ξέσπασε καυγάς ανάμεσα σε τρία ανήλικα κορίτσια ηλικίας 13 και 12 χρόνων τα οποία ήρθαν στα χέρια και οι δυο από αυτές έσπρωξαν βίαια την δεύτερη 13χρονη, με αποτέλεσμα να χάσει την ισορροπία της και να πέσει στο έδαφος. Το κορίτσι τραυματίστηκε και στο σημείο έφτασε ασθενοφόρο που το μετέφερε στο εφημερεύον Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Λάρισας για την παροχή των πρώτων βοηθειών.
Στον τόπο της συμπλοκής έφτασαν αστυνομικοί της Ασφάλειας οι οποίοι πέρασαν χειροπέδες στα δυο ανήλικα κορίτσια, σε βάρος των οποίων σχηματίστηκε δικογραφία για σωματικές βλάβες και απειλή, κατά περίπτωση, ενώ συνελήφθησαν και οι γονείς τους για παραμέληση της εποπτείας τους. Όλοι οδηγήθηκαν στον εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Λάρισας που τους άσκησε διώξεις και έδωσε προφορική εντολή να αφεθούν ελεύθεροι.
Όλα όσα πρέπει να κάνουμε για να παραμείνουμε ενυδατωμένοι και ασφαλείς όταν οι θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα αυξημένες – Η σημασία της ποιότητας του νερού.
Η δεύτερη κατά σειρά δράση του φετινού προγράμματος (2024) πραγματοποιήθηκε μεταξύ 21 και 24 Ιουνίου στη Σαντορίνη, συγκεντρώνοντας από ακτές και βυθούς το διόλου ευκαταφρόνητο μέγεθος των 306,5 κιλών απορριμμάτων.
Το στρατηγικό πλάνο της Coca-Cola Τρία Έψιλον βασίζεται στον ψηφιακό και τεχνολογικό μετασχηματισμό, και στοχεύει στη βιωσιμότητα και την ενίσχυση της κοινωνίας.