Σύμφωνα με πληροφορίες το φονικό το βράδυ του Σαββάτου σημειώθηκε μπροστά στα μάτια της ανήλικης εγγονής του δράστη και κόρης του θύματος.
Ο 69χρονος ισχυρίστηκε στους αστυνομικούς ότι οδηγήθηκε στην πράξη του επειδή ο γαμπρός του φερόταν άσχημα στην κόρη του. Ο γιος του, όμως, που είναι αστυνομικός και ήταν αυτός που ειδοποίησε την Άμεση Δράση για το έγκλημα, διαψεύδει κατηγορηματικά τον ισχυρισμό.
Την ίδια ώρα σύμφωνα με μια κατάθεση που πήραν οι αστυνομικοί, υπάρχει μαρτυρία ότι η γυναίκα του 69χρονου την ώρα που είδε τον γαμπρό της φώναζε από το θυροτηλεφωνο στον δράστη σύζυγό της: «Ρίξτου ρίξτου».
Δείτε βίντεο και φωτογραφίες από το σημείο της δολοφονίας:
Κλείσιμο
Η κατάθεση του γιου του δράστη
Ο αστυνομικός γιος του δράστη κατέθεσε ότι το απόγευμα τοιυ Σαββάτου ο γαμπρός του, ο οποίος ήταν γιατρός σε νοσοκομείο, τον παρακάλεσε να μείνει λίγο με τα δύο από τα παιδιά του, γιατί πήγαινε να πάρει την κόρη του από κάποια δραστηριότητα.
Όταν όμως ο 57χρονος επέστρεψε στο σπίτι, ο 69χρονος φέρεται να τον περίμενε στην αυλή και μπροστά στα μάτια του κοριτσιού να τον πυροβόλησε δύο φορές με την καραμπίνα με αποτέλεσμα να τον τραυματίσει θανάσιμα.
Αμέσως μετά το έγκλημα ο δράστης έφυγε με τα πόδια και την καραμπίνα στα χέρια και πήγαινε στο Αστυνομικό Τμήμα να παραδοθεί φωνάζοντας «εγώ είμαι παλικάρι και πάω να παραδοθώ».
«Είχαμε προβλήματα και διαφορές με τον γαμπρό. Νόμιζα ότι δεν περνούσε καλά η κόρη μου και ότι την κακοποιεί», ήταν, σύμφωνα με πληροφορίες, τα πρώτα λόγια του δράστη στους αστυνομικούς που τον συνέλαβαν.
Η σύζυγος του θύματος, ωστόσο, φαίνεται πως διαψεύδει τον συγκεκριμένο ισχυρισμό, καθώς στην κατάθεση που έδωσε στους αστυνομικούς υποστήριξε πως δεν είχαν προβλήματα σαν ζευγάρι και πως δεν είχε ποτέ παράπονα από τη συμπεριφορά του άνδρα της.
Δείτε βίντεο: Αγία Βαρβάρα: Μπροστά στα μάτια της ανήλικης εγγονής του σκότωσε ο 69χρονος τον 57χρονο γαμπρό του
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!