Σε εξέλιξη βρίσκονται οι έρευνες των Αρχών για τη σύλληψη του υπαίτιου πρόκλησης της φωτιάς στο Λαύριο το πρωί της Τρίτης (12/3).
Σύμφωνα με την Πυροσβεστική, η φωτιά εκδηλώθηκε σε υπαίθριο χώρο εναπόθεσης υπολειμμάτων καλλιεργειών, στη θέση «Φοινικόδασος», ιδιοκτησίας δήμου Λαυρεωτικής και ταυτοποιήθηκε ως δράστης ημεδαπός, κάτοικος Λαυρίου. Για τον λόγο αυτό εκδόθηκε σχετικό δελτίο αναζήτησης και σύλληψής του από την ΕΛ.ΑΣ., στο πλαίσιο του αυτοφώρου.
Σύμφωνα με πληροφορίες, φέρεται να είναι αξιωματούχος του Δήμου.
Σημειώνεται ότι ο υπαίθριος χώρος βρίσκεται κοντά στο ΕΠΑΛ Λαυρίου, και η σχολική μονάδα είχε πλήρη δραστηριότητα την ώρα εκδήλωσης της πυρκαγιάς.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town