Η πρώτη επετειακή διέλευση του Supermarine Spitfire σε σχηματισμό με αεροσκάφος F-16, κατά την μεγάλη στρατιωτική παρέλαση για την 25η Μαρτίουστην Αθήνα
Το εμβληματικό αυτό αεροσκάφος ανακατασκευάστηκε και επανήλθε σε πτήσιμη κατάσταση με δωρεά του Ιδρύματος «ΙΚΑΡΟΣ» και του Ιδρυτή του, Παναγιώτη Πήτερ Λιβανού.
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d02q69i2ixqx)
Κλείσιμο
Το Supermarine Spitfire, σύμβολο της Βρετανικής Αεροπορίας χρησιμοποιήθηκε από τη RAF και τις συμμαχικές αεροπορίες στον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο και υπήρξε ένα από τα πιο διάσημα καταδιωκτικά αεροσκάφη όλων των εποχών.
Τα πρώτα Ελληνικά Spitfire παρελήφθησαν στα τέλη του 1943 στη Μέση Ανατολή, εξοπλίζοντας αρχικά την 335 Μοίρα και αργότερα την 336 Μοίρα. Τον Οκτώβριο του 1944, ύστερα από εκτεταμένη δράση στη Βόρεια Αφρική, επέστρεψαν στην Ελλάδα. Χρησιμοποιήθηκαν για εκπαίδευση στη Σχολή Αεροπορίας, ενώ αποσύρθηκαν το 1953.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town