Αργολίδα: Εξαπάτησαν δυο γυναίκες με market pass και δήθεν επιστροφή φόρου
Οι δράστες είχαν επικοινωνήσει τηλεφωνικά με τα θύματα παριστάνοντας τους υπαλλήλους λογιστικού γραφείου
Μάνος Τσαγκαράκης
Ύστερα από δυο μήνες, απέδωσε καρπούς η έρευνα που έκαναν οι αστυνομικοί της Ασφάλειας για δύο περιπτώσεις απάτης, οι οποίες είχαν γίνει στις 21 και στις 31 Ιανουαρίου σε βάρος γυναικών που κατοικούν σε διαφορετικές κοινότητες του Δήμου Άργους- Μυκηνών στην Αργολίδα.
Οι δράστες είχαν επικοινωνήσει τότε τηλεφωνικά με τις ανυποψίαστες γυναίκες παριστάνοντας τους υπαλλήλους λογιστικού γραφείου και κατάφεραν να τις εξαπατήσουν, στη μία περίπτωση με το πρόσχημα της χορήγησης του επιδόματος market pass και στην άλλη με δήθεν επιστροφή φόρου, με αποτέλεσμα να αποσπάσουν χρήματα από τραπεζικούς λογαριασμούς τους.
Από την προανάκριση προέκυψαν τα στοιχεία ταυτότητας τριών Ελλήνων στους λογαριασμούς των οποίων κατατέθηκαν τα χρήματα των θυμάτων. Πρόκειται για δύο 23χρονους και έναν 43χρονο, σε βάρος των οποίων σχηματίστηκε δικογραφία για απάτη κατά συναυτουργία και διαβιβάστηκε στον εισαγγελέα Πρωτοδικών Ναυπλίου.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town