Κυκλοφοριακές ρυθμίσεις σε Αθήνα, Καλλιθέα, Παλαιό Φάληρο, Μέγαρα, Μαραθώνα και Λαύριο για την παράδοση της Ολυμπιακής Φλόγας
Από τις 8 το πρωί μέχρι τις 18:30 το απόγευμα οι κυκλοφοριακές ρυθμίσεις της τροχαίας
Ολοκληρώνεται σήμερα το ταξίδι της Ολυμπιακής Φλόγας στην Ελλάδα καθώς το απόγευμα θα πραγματοποιηθεί η τελετή παράδοσης-παραλαβής της στο Καλλιμάρμαρο Στάδιο προκειμένου να συνεχίσει την πορεία της μέχρι το Παρίσι και τους θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες.
Στο πλαίσιο της τελετής παράδοσης της Ολυμπιακής Φλόγας, ο τενόρος Μπάμπης Βελισσάριος θα ερμηνεύσει τον "Ολυμπιόνικο", σε ποίηση Πινδάρου σε απόδοση Γιώργου Χειμωνά, μελοποιημένο από τον Δημήτρη Παπαδημητρίου, με τη συνοδεία της ορχήστρας και της χορωδίας της ΕΡΤ.
Από την πλευρά της η Τροχαία προχωρά σε κυκλοφοριακές ρυθμίσεις σε περιοχές των Δήμων Μεγαρέων, Μαραθώνος, Λαυρεωτικής, Παλαιού Φαλήρου, Καλλιθέας και Αθηναίων απο τις οποίες θα περάσει σήμερα η Ολυμπιακή Φλόγα.
Σύμφωνα με την αστυνομία, κατά τις πρωινές και απογευματινές ώρες αύριο θα πραγματοποιηθεί σταδιακή και προσωρινή διακοπή κυκλοφορίας κατά μήκος των κατωτέρω οδικών τμημάτων, ως εξής:
Η Αστυνομία απευθύνει έκκληση στους οδηγούς των οχημάτων να αποφύγουν την κίνησή τους και τη στάση και στάθμευση των οχημάτων τους κατά μήκος των αναφερόμενων διαδρομών της Ολυμπιακής Λαμπαδηδρομίας και να ακολουθούν τα σήματα των ρυθμιστών τροχονόμων.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town