Χιλιάδες άνθρωποι κατέκλυσαν τους δρόμους στο κέντρο της πόλης της Κέρκυρας σήμερα Κυριακή για να παρακολουθήσουν την λιτανεία του σκηνώματος του Άγιου Σπυρίδωνα.
Η λιτάνευση θεσπίστηκε το 1629 σε ανάμνηση της διάσωσης από την πανώλη.
Κλείσιμο
Η πομπή ακολουθεί την νοητή γραμμή των ενετικών τειχών και προς τιμήν της παίζουν και οι 18 φιλαρμονικές του νησιού.
Το σκήνωμα του Αγίου θα παραμείνει στη θύρα του μέχρι την Τρίτη του Πάσχα.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.