Εκδήλωση που θα διερευνήσει τις «εκφάνσεις Βίας στη σημερινή εποχή» διοργανώνουν την Τετάρτη, 15 Μαίου, η
Δημοτική Επιτροπή Ισότητας (ΔΕΠΙΣ) του Δήμου Παπάγου - Χολαργού σε συνεργασία με το Κέντρο Κοινότητας του Δήμου.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στις 18:30, στην Αίθουσα Μελίνα Μερκούρη του Δημαρχείου Παπάγου-Χολαργού (Κτίριο Δημάρχου Χαράλαμπου Σκούρτη, Λεωφόρος Περικλέους 55, Χολαργός).
Οι εισηγητές και οι θεματικές ενότητες που θα αναπτυχθούν και αφορούν στο φλέγον ζήτημα της αύξησης των
περιστατικών βίας πανελλαδικά είναι:
· «Πόσο και πώς αυξήθηκε η
ενδοοικογενειακή βία κατά τη διάρκεια της Πανδημίας-Covid19, παγκοσμίως;» Δρ. Σπύρος Μαζάνης, Παιδίατρος, Ταμίας ΔΣ Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ελευθεροεπαγγελματιών Παιδιάτρων, Συγγραφέας Παραμυθιών.
· «Η βία και η παρενόχληση στην εργασία», Νανά Παπαδογεωργάκη, Δικηγόρος, Διαπιστευμένη Διαμεσολαβήτρια και Διαπραγματεύτρια, Εκπαιδεύτρια Διαμεσολαβητών.
· «Βία κατά των γυναικών/ Εξερευνώντας τα χαρακτηριστικά θύτη-θύματος», Ιωάννα Σκλιάμη, Ψυχολόγος, BSc, Εγκληματολόγος, MSc Μετεκπαίδευση στην Ανασυνδυασμένη Εκλεκτική Συμβουλευτική, Πιστοποιημένη Επαγγελματίας HR (Ανθρώπινου Δυναμικού).
Ειδήσεις σήμερα:
Η γεωμαγνητική καταιγίδα που πλήττει τη Γη είναι η ισχυρότερη των τελευταίων 165 ετών
Βίντεο ντοκουμέντο από τη στιγμή που ο πατέρας πετά το βρέφος στα σκουπίδια στη Βραυρώνα
Το θρίλερ με τον χαμένο Καραβάτζιο και η αναζήτηση για την κλεμμένη «Γέννηση»