Δεκάδες πυροσβεστικά ελικόπτερα στον αέρα - Συμμετέχουν στην άσκηση «ΔΙΑ ΠΥΡΟΣ 2024»
Η άσκηση πραγματοποιείται στη δασική περιοχή του Υμηττού
Δεκάδες πυροσβεστικάελικόπτερα πετούν από τις 10 το πρωί της Πέμπτης στον ουρανό της Αττικής. Σύμφωνα με ανακοίνωση της Πυροσβεστικής, πολλοί δήμοι της Αττικής συμμετέχουν στην άσκηση με την κωδική ονομασία «ΔΙΑ ΠΥΡΟΣ 2024», που διοργανώνει η Περιφερειακή Πυροσβεστική Διοίκηση Αττικής.
Η άσκηση πραγματοποιείται στη δασική περιοχή του Υμηττού, και ειδικότερα στο Νεκροταφείο Χολαργού (τέρμα της οδού Αναστάσεως/Περιφερειακός Υμηττού) και έχει ως στόχο την άρτια εκπαίδευση και προετοιμασία των Δήμων και όλων των εμπλεκόμενων φορέων από την Πυροσβεστική, για τη βέλτιστη προστασία του Υμηττού στο πλαίσιο των δράσεων πρόληψης για την φετινή αντιπυρική περίοδο.
Ειδικότερα, το σενάριο της άσκησης θέλει να έχει εκδηλωθεί φωτιά στον Υμηττό ενώ είναι 7 Ιουλίου μετά από περίοδο αρκετών πυρκαγιών με έναν πυροφύλακα να εντοπίζει εστία φωτιάς μέσα στο δάσος από ένα άγνωστο όχημα.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town