Την επείγουσα ανάγκη για την εξεύρεση μόνιμης λύσης στο πρόβλημα της
λειψυδρίας στην
Κρήτη τονίζουν οι επιστήμονες του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας του Πανεπιστημίου του νησιού.
Σύμφωνα με τους ειδικούς, το φάσμα μιας γενικευμένης πλέον
ξηρασίας στην Κρήτη για το επόμενο διάστημα εμφανίζεται ολοένα και πιο πιθανό, ενώ παράλληλα επισημαίνεται ότι πρέπει να αναζητηθεί μια συνολική
λύση στο πρόβλημα της λειψυδρίας, η οποία θα περιλαμβάνει το φλέγον θέμα του
υπερτουρισμού, την αναδιάρθρωση του πρωτογενούς τομέα και τη διαμόρφωση ενός ενιαίου δημόσιου φορέα διαχείρισης των υδάτων.
Όπως χαρακτηριστικά αναφέρουν οι Χαράλαμπος Φασουλάς, Μιχάλης Δρετάκης και Πέτρος Λυμπεράκης: «Διανύοντας ήδη το δεύτερο μήνα του
καλοκαιριού οι
καιρικές συνθήκες που βιώνουμε, άνθρωποι και περιβάλλον, είναι
ακραίες».
«Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τα υδρολογικά δεδομένα της Κρήτης είναι απογοητευτικά σε σημείο που το φάσμα μιας γενικευμένης πλέον ξηρασίας στο νησί να εμφανίζεται όλο και πιο πιθανό για το επόμενο διάστημα. Οι ελάχιστες
βροχοπτώσεις και το χιόνι του περασμένου χειμώνα σε συνδυασμό με τις κατά μέσο όρο πολύ υψηλές
θερμοκρασίες καθ’ όλη τη διάρκεια αυτού του χρόνου, αλλά και του προηγούμενου, δημιουργούν πλέον έντονες συνθήκες λειψυδρίας σε πολλά μέρη του νησιού μας», συνεχίζουν οι ειδικοί.
Σημειώνουν ότι οι πιο ξηροθερμικές περιοχές όπως η ανατολική Κρήτη και η
Μεσαρά, αλλά και δυτικότερες όπως η
Κίσσαμος, βιώνουν ήδη έντονα την έλλειψη νερού, με αποτέλεσμα οι ΟΤΑ και οι ΤΟΕΔΒ να λαμβάνουν ήδη περιοριστικά, αν και αποσπασματικά, μέτρα. Προσθέτουν ακόμη ότι η ελάχιστη έως μηδαμινή πλέον τροφοδοσία από τα (ούτως ή άλλως προβληματικά) φράγματα έχει οδηγήσει σε αύξηση της χρήσης των υπόγειων νερών, ενώ η εντατικοποίηση των αντλήσεων είναι αναπόφευκτο να οδηγήσει σε υφαλμύρινση πολλών εξ αυτών και αύξηση των βλαβών στα αντλητικά μηχανήματα.
Ο υπερτουρισμός μεγεθύνει τα προβλήματα σε πολλές περιοχές
«Συμπεριφερόμαστε ωσάν να μην υπάρχουν
επιπτώσεις από την υπερεκμετάλλευση των υπόγειων και επιφανειακών υδάτων στα οικοσυστήματα και τον άνθρωπο. Ενδεχομένως η φύση να διατηρεί ακόμα κάποιους μηχανισμούς προσαρμογής και αντιμετώπισης των ακραίων συνθηκών…» αναφέρουν χαρακτηριστικά οι επιστήμονες.
Όπως, όμως, σημειώνουν: «Με την πρόοδο του καλοκαιριού οι
πιέσεις και οι
ανάγκες θα
αυξάνονται, ενώ η κορύφωση της τουριστικής περιόδου τον Αύγουστο θα εντείνει και θα μεγεθύνει τα προβλήματα σε πολλές περιοχές του νησιού. Με βάση τις προβλέψεις για αφίξεις ρεκόρ αυτό το καλοκαίρι, που σε μηνιαία βάση θα διπλασιάσουν ή τριπλασιάσουν τον πληθυσμό του νησιού και με τα δεδομένα που η ίδια η τουριστική βιομηχανία μας προσφέρει, ότι ο μέσος επισκέπτης ξοδεύει τριπλάσιο νερό απ’ τον μόνιμο κάτοικο, καταλαβαίνουμε όλοι ότι οι συνθήκες που θα δημιουργηθούν θα είναι εκρηκτικές».
Είναι δεδομένο – προσθέτουν – και εφαρμόζεται ήδη, ότι οι περικοπές ξεκινούν από την αστική και αγροτική χρήση με τελευταία ίσως εφαρμογή στην τουριστική βιομηχανία. «Η ένταση των
κοινωνικών συγκρούσεων ανάμεσα σε
κατοίκους,
γεωργούς και
τουριστική βιομηχανία, είναι μάλλον αναμενόμενη. Θα πρέπει συνεπώς, πριν φτάσουμε σε αυτό το απευκταίο σενάριο, να λάβουμε όλοι τα μέτρα μας για να περιορίσουμε πάνω από όλα τη σπατάλη και στη συνέχεια την κατανάλωση νερού όπου αυτό είναι εφικτό» τονίζουν.
Μέτρα που μπορούν να εφαρμοστούν άμεσα
Ξεκινώντας από τις μεγάλες
πόλεις και τα
αστικά κέντρα, αναφέρουν, θα πρέπει πριν απ’ όλα να προγραμματιστούν εντατικοί
έλεγχοι των ΔΕΥΑ για την
απώλεια νερού από διαρροές και επιπλέον, άμεσα να θεσπιστούν περιοριστικά μέτρα στο πλύσιμο αυτοκινήτων, δρόμων, μπαλκονιών κ.λπ.
Όσον αφορά στη
γεωργία, θα πρέπει όπου είναι εφικτό, πχ. ελαιόδεντρα, να σταματήσει το πότισμα, ή αυτό να γίνεται με σύνεση και σε πολύ αραιά διαστήματα.