Nεκρός αστυνομικός σε ανταλλαγή πυροβολισμών με κακοποιούς στα ελληνοαλβανικά σύνορα
Νεκροί και οι δύο κακοποιοί που άνοιξαν πυρ με καλάσνικοφ - Άγνωστη η ταυτότητά τους - Παντρεμένος με παιδί ο άτυχος υπαρχιφύλακας
Τραγωδία σημειώθηκε λίγο μετά τα μεσάνυχτα του Σαββάτου στα ελληνοαλβανικά σύνορα, στο Βροντερό Φλώρινας, όταν ομάδα τριών αστυνομικών που πραγματοποιούσαν περιπολία εντόπισαν δύο Αλβανούς κακοποιούς.
Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες οι Αλβανοί κακοποιοί, που κρατούσαν καλάσνικοφ, άνοιξαν πυρ όταν οι αστυνομικοί επιχείρησαν να ελέγξουν την καλύβα στην οποία βρίσκονταν. Το αιματηρό περιστατικό σημειώθηκε κοντά στη Μικρή Πρέσπα, όπου οι αστυνομικοί είχαν στήσει μπλόκο για παράνομη αλιεία.
Κλείσιμο
Από την ανταλλαγή πυροβολισμών έχασε τη ζωή τους ένας 43χρονος Έλληνας αστυνομικός αλλά και οι δύο κακοποιοί.
Οι τρεις αστυνομικοί τους φώναξαν «αστυνομία» αλλά οι δύο Αλβανοί άνοιξαν αμέσως πυρ με μια από τις σφαίρες να τραυματίζει βαρύτατα τον 43χρονο αστυνομικό. Ο δεύτερος αστυνομικός που ανταπέδωσε τα πυρά ήταν και αυτός που τραυμάτισε θανάσιμα τον έναν από τους δύο Αλβανούς. Ο δεύτερος Αλβανός δέχθηκε τα πυρά των αστυνομικών όταν βγήκε από την καλύβα και άρπαξε το καλάσνικοφ του νεκρού συντρόφου του για να συνεχίσει να πυροβολεί κατά των αστυνομικών.
Σύμφωνα με πληροφορίες ο άτυχος υπαρχιφύλακας έχασε τη ζωή του από ακατάσχετη αιμορραγία καθώς το σημείο όπου έτυχε να βρίσκεται η καλύβα δεν ήταν εύκολα προσβάσιμο.
Ο αστυνομικός, όπως μετέδωσε το MEGA, ήταν υπαρχιφύλακας, παντρεμένος με ένα παιδί.
Απο τους δύο νεκρούς κακοποιούς έγινε λήψη αποτυπωμάτων και γενετικού υλικού ώστε να διαπιστωθεί η ταυτότητά τους σε συνεργασία με τις αλβανικές αρχές με τις πρώτες εκτιμήσεις να αναφέρουν ότι μπορεί να πρόκειται για λαθρεμπόρους ναρκωτικών.
Η MINOAN LINES προσφέρει πλέον καθημερινές προσεγγίσεις από και προς το λιμάνι του Αδάμαντα σε μόλις 3 ώρες και 50 λεπτά, συνδέοντας το νησί απευθείας με τον Πειραιά και το Ηράκλειο Κρήτης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.