Φορτωμένοι με τιμητικές διακρίσεις και τίτλους έφυγαν οι Έλληνες ακτινολόγοι από το εφετινό Πανευρωπαϊκό Συνέδριο Επεμβατικής Ακτινολογίας (CIRSE 2015) που διεξήχθη την τελευταία εβδομάδα του Σεπτεμβρίου στην πρωτεύουσα της Πορτογαλίας, Λισαβόνα.
Στην μείζονα ευρωπαϊκή διοργάνωση που συμμετείχαν περισσότεροι από 6.600 ακτινολόγοι από όλο τον κόσμο «πρωταγωνίστησαν» οι Έλληνες επιστήμονες.
Η Καθηγήτρια Ακτινολογίας κυρία Κατερίνα Mαλαγάρη βραβεύτηκε με τον τιμητικό τίτλο του Distinguished fellow. Τον ίδιο τίτλο, έχουν λάβει και οι Καθηγητές κ. Δημήτριος Κελέκης (2007) και κ. Δημήτριος Σιαμπλής (2014).
Ο Καθηγητής Επεμβατικής Ακτινολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, κ. Ηλίας Μπρούντζος αναλαμβάνει τα καθήκοντα του Προέδρου του CIRSE –πρόκειται για μια θέση που πρώτη φορά στην ιστορία της Ευρωπαϊκής Εταιρείας αναλαμβάνει Έλληνας γιατρός.
Άλλοι Έλληνες επεμβατικοί Ακτινολόγοι παρουσίασαν ενδιαφέρουσες εργασίες και επιπλέον ξεχώρισαν με την εκλογή και παρουσία τους σε επιτροπές της Ευρωπαϊκής Εταιρείας. Μεταξύ άλλων οι κ.κ. Κ. Κατσάνος και Μ. Κροκίδης (Επιτροπή Έρευνας), Ε. Ευσταθόπουλος και Δ. Φιλιππιάδης (Επιτροπή Ακτινοπροστασίας), Α. Διαμαντόπουλος και Θ. Βραχλιώτης (Επιτροπή Τεχνολογίας), Δ. Φιλιππιάδης, Κ. Κατσάνος και Γ. Τσουμακίδου (Επιτροπή Πληροφόρησης).