Στην Ασπασία, που πυροβόλησε ο πατέρας της, ο πρώτος σκύλος-βοηθός για άτομα με αναπηρία
Το κορίτσι νοσηλεύεται σε κέντρο αποκατάστασης στην Λάρισα και παρουσιάζει μικρή βελτίωση
Ο Μάικ είναι ένα κουτάβι λαμπραντόρ που σε λίγους μήνες θα είναι ο «φύλακας-άγγελος» της Ασπασίας Μπόγρη. Πρόκειται για τον πρώτο στην Ελλάδα σκύλο - βοηθό για άτομα με αναπηρίες και αφού εκπαιδευτεί θα είναι σε θέση να ανιχνεύει κρίσεις, επιληπτικά επεισόδια και να προειδοποιεί εγκαίρως την μητέρα της Ασπασίας, Σπυριδούλα Φατούρου.
Κλείσιμο
«Ο Μάικ, αυτό το υπέροχο κουτάβι λαμπραντόρ θα εκπαιδευτεί για ένα χρόνο περίπου και είναι ο πρώτος σκύλος - βοηθός που ουσιαστικά τον φέρνει η Ασπασία. Τώρα έρχεται τη μυρίζει και αργότερα θα χρησιμοποιήσουμε και ρούχα της Ασπασίας. Δεν είναι κατοικίδιο, θεωρείται σκύλος εργασίας, που θα προλαμβάνει και θα μας ενημερώνει εμένα ή κάποιο νοσηλευτή. Θέλω πάντως να πω πως αυτό πρέπει να αναγνωριστεί στην Ελλάδα» τονίζει η μητέρα του κοριτσιού.
Η Ασπασία βρίσκεται τους τελευταίους 20 μήνες στο Κέντρο Αποκατάστασης και Αποθεραπείας Animus στη Λάρισα ύστερα από τη δολοφονική επίθεση από τον πατέρα της που την πυροβόλησε εξ’επαφής. Η Ασπασία αναπνέει και καταπίνει χωρίς μηχανική υποστήριξη ενώ επικοινωνεί κάνοντας κινήσεις με το κεφάλι της.
Η εκπαιδεύτρια του Μάικ Έλενα Παλάγκα έχει εξειδίκευση στα σκυλιά - βοηθούς για άτομα με ορατές και αόρατες αναπηρίες (παιδιά και ενήλικες), είναι καλλωπίστρια σκύλων και σύμβουλος πένθους και απώλειας ζώων με σπουδές στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής, το Ηνωμένο Βασίλειο και την Ελλάδα.
Η MINOAN LINES προσφέρει πλέον καθημερινές προσεγγίσεις από και προς το λιμάνι του Αδάμαντα σε μόλις 3 ώρες και 50 λεπτά, συνδέοντας το νησί απευθείας με τον Πειραιά και το Ηράκλειο Κρήτης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.