Στεφάνι για το ύστατο χαίρε έστειλε και η βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ, Νίνα Κασιμάτη, η οποία ήταν συμμαθήτρια με την 37χρονη
Ευλαμπία Ρέβη
Φωτογραφίες: William Faithful
UPD:
Σε κλίμα άφατης οδύνης συγγενείς και φίλοι είπαν το τελευταίο «αντίο» στην άτυχη Ανθή Λινάρδου, την μητέρα που το βράδυ της 9ης Ιανουαρίου σκότωσε με τα ίδια του τα χέρια ο 40χρονος σύζυγός της, Τάσος Τσιουχάρας, στον Βελβεντό Κοζάνης.
Το φρικιαστικό έγκλημα και το θέατρο που έπαιζε ο συζυγοκτόνος μέχρι και την τελευταία στιγμή, παριστάνοντας τον θλιμμένο και ζητώντας βοήθεια στις έρευνες, σόκαρε το πανελλήνιο.
Κλείσιμο
Τραγικές φιγούρες η μητέρα, ο πατέρας και η αδελφή της άτυχης Ανθής Λινάρδου, οι οποίοι βρέθηκαν στο Κοιμητήριο του Σχιστού στον Ιερό Ναό του Αγίου Γερασίμου, για να αποχαιρετήσουν την Ανθή, που έφυγε τόσο άδικα και βάναυσα από τη ζωή.
Και οι τρεις προσπαθούν να μείνουν δυνατοί για τα τρία ανήλικα παιδιά της 37χρονης Ανθής, ένα οκτάχρονο αγόρι και δύο δίδυμα εξάχρονα κορίτσια, των οποίων απέκτησαν την επιμέλεια έπειτα από δικαστική εντολή που δόθηκε το περασμένο Σάββατο.
Τα πρόσωπα στην κηδεία της 37χρονης ήταν σκυθρωπά. Κανείς δε μπορεί να πιστέψει πώς ένας τόσο δυνατός άνθρωπος, γεμάτος ενέργεια και ζωή, είχε μια τραγική κατάληξη. Ο σπαραγμός της μάνας, στην οποία η Ανθή είχε εκμυστηρευτεί ότι θέλει να πάρει διαζύγιο και να γυρίσει στην Αττική με τα παιδιά της, ραγίζει καρδιές. Δυστυχώς, η 37χρονη δεν πρόλαβε να κάνει πράξη τα σχέδια της και τη νήμα της ζωής της κόπηκε με τον πιο σκληρό τρόπο το βράδυ της 9ης Ιανουαρίου, την ώρα που τα τρία αγγελούδια της κοιμούνταν στα δωμάτιά τους.
Παρών στο «τελευταίο αντίο» της άτυχης Ανθής ήτα και η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ στη Β' Πειραιώς, Νίνα Κασιμάτη, που ήταν συμμαθήτρια με την 37χρονη. Η βουλευτής μάλιστα έστειλε και στεφάνι για το ύστατο χαίρε στην αδικοχαμένη Ανθή.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.