Χαρακτηριστικές είναι οι εικόνες που αποτύπωσε ο φωτογραφικός φακός του protothema.gr. Με φωτογραφίες αό τις σκηνές και τους χώρους του κέντρου φιλοξενίας λιμενικοί και υπηρεσιακά στελέχη με τη βοήθεια μεταφραστών παρουσιάζουν σε μετανάστες και πρόσφυες την... ειδυλλιακή εικόνα των κέντρων φιλοξενίας, όπως αυτό της Ημαθίας, σε σχέση με τις άθλιες συνθήκες που επικρατούν στον καταυλισμό του Πειραιά.
Οι ίδιοι οι μετανάστες όπως έχει διαφανεί τις τελευταίες ημέρες δηλώνουν εντελώς αρνητικοί σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο και μάλιστα απειλούν με ακραιές αντιδράσεις σε διαφορετική περιπτωση.
Οι εκπρόσωποι του Συντονιστικού, ωστόσο, επιμένουν ότι μέχρι τις γιορτές του Πάσχα το λιμάνι θα έχει εκκενωθεί. Εναλλακτικά λένε ότι οι πρόσφυγες θα μεταφερθούν σε άλλο χώρο ώστε να μην εμποδίζεται η επιβατική κίνηση. Πάντως το Συντονιστικό έχει πέσει έξω στις εκτιμήσεις του τόσο για την Ειδομένη όσο και για το λιμάνι του Πειραιά που έχει μετατραπεί σε έναν μεγάλο τσαντιρομαχαλά.
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!