Αλεξάνδρεια Ημαθίας: Κι άλλα σχολεία λένε «όχι» στα προσφυγόπουλα
Η απόφαση της άρνησης υποδοχής προσφύγων μαθητών στο 1ο και 5ο Δημοτικό ήταν σχεδόν ομόφωνη
Μετά το Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης και τη Φιλιππιάδα Πρεβέζης, νέα απόφαση Συλλόγου Γονέων -αυτή τη φορά στην Αλεξάνδρεια Ημαθίας- λέει «όχι» στη φοίτηση προσφυγόπουλων στο σχολείο τους.
, το Σάββατο σε έκτακτη σύσκεψη που έγινε παρουσία αρκετών γονέων, των διευθυντών του 1ου και του 5ου δημοτικού σχολείου Αλεξάνδρειας
και του προϊστάμενου της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας, Διονύση Διαμαντόπουλου, ο οποίος ενημέρωσε περί του τι προβλέπεται σύμφωνα με τη νομοθέτηση του υπουργείου Παιδείας, αποφασίστηκε να μην δεχθούν τα προσφυγόπουλα στα σχολεία.
Η απόφαση της άρνησης υποδοχής προσφύγων μαθητών στα εν λόγω σχολεία ήταν σχεδόν ομόφωνη, πλην τεσσάρων θετικών ψήφων.
Ο κ. Διαμαντόπουλος είπε πως η οριστική απόφαση για το ποιο σχολείο τελικά θα υποδεχθεί τους πρόσφυγες - μαθητές, θα ληφθεί από το υπουργείο Παιδείας.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.