Οι κάτοικοι στον Κάλαμο καταγγέλουν: Καθυστέρησαν δύο ώρες να πάνε στην πυρκαγιά
Δείτε βίντεο με τις δηλώσεις των πολιτών που κινδύνευσαν - Αδιαφορία στις αρχές καταλογίζουν οι κάτοικοι σε Κάλαμο, Βαρνάβα και Γραμματικό, που είδαν τις περιουσίες τους να καίγονται
Χρήστος Χατζησπύρου
Καθυστέρηση και αδιαφορία καταγγέλουν οι πολίτες των περιοχών της ανατολικής Αττικής που έχουν πληγεί από τις φωτιές των τελευταίων 24ωρων, κατονομάζοντας ως υπεύθυνους τους φορείς που συντονίζουν την κατάσβεση των πυρκαγιών σε Κάλαμο, Βαρνάβα και Γραμματικό.
Καμμένα σπίτια, καμμένες εκτάσεις και καμμένοι δρόμοι εντός των οικισμών είναι οι εικόνες που συνθέτουν το παζλ της καταστροφικής πυρκαγιάς που ξεκίνησε χθες το μεσημέρι σε περιοχή του Καλάμου.
Κλείσιμο
«Έχασα την περιουσία μου, κάηκε το φορτηγό μου γιατί κοίταζα να σώσω το σπίτι μου από τη φωτιά» είπε μεταξύ άλλων ο Βασίλης μόνιμος κάτοικος του Καλάμου.
«Το σημείο που τραβάτε χθες το βράδυ ήταν κόλαση. Παντού έβλεπες φλόγες και φωτιά. Το σπίτι με την γκρεμισμένη στέγη είναι του κουμπάρου μου. Εγώ ήμουν εδω με το λάστιχο να προστατέψω το δικό μου. Πλήρης αδιαφορία των αρχών. Εάν ήθελαν την φωτιά την έσβηναν. Καθυστέρησαν δύο ώρες να πάνε στην πυρκαγιά» είπα αγανακτισμένος ο κ. Μανώλης.
«Όλο το βράδυ δεν κλείσαμε μάτι και είμασταν στη γειτονιά με το λάστιχο ανά χείρας, περιμένοντας την φωτιά. Ευτυχώς δεν ήρθε από εδώ» είπε ανακουφισμένη η κυρία Μαρία που θυμήθηκε την φωτιά του 1992. Δείτε το βίντεο με τις δηλώσεις:
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!