Αμερικανοί βουλευτές στηρίζουν την Κύπρο και τα δικαιώματά της στην ΑΟΖ
Κάνουν λόγο για τουρκική παρεμβατικότητα που υπονομεύει τον στόχο της οικονομικής ανάπτυξης της Ευρώπης
Μανώλης Καλατζής
Τη θέση τους ότι θα πρέπει να τερματιστεί η τουρκική κατοχή στη Κύπρο
, εκφράζουν με επιστολή τους προς τον Πρόεδρο της Κυπριακής Δημοκρατίας, ο Πρόεδρος της Επιτροπής Εξωτερικών Υποθέσεων της αμερικανικής Βουλής, Έντουαρντ Ρόις και το μέλος της Επιτροπής, Έλιοτ Ένγκελ.
Κλείσιμο
Στην επιστολή τους οι Ρόις και Ένγκελ εκφράζουν επίσης την ισχυρή υποστήριξή τους στις προσπάθειες που καταβάλλει ο Πρόεδρος Αναστασιάδης
για λύση του Κυπριακού και αναγνωρίζουν το δικαίωμα της Κυπριακής Δημοκρατίας να αξιοποιεί τους φυσικούς πόρους εντός της ΑΟΖ της, αναφέροντας συγκεκριμένα ότι ούτε η Τουρκία ούτε καμιά άλλη χώρα έχει το δικαίωμα να αμφισβητεί το δικαίωμα αυτό.
"Οι διενέξεις και η αναταραχή αποτελεί μακρά ιστορία στην Ανατολική Μεσόγειο. Η πρόσφατη ανακάλυψη φυσικού αερίου όμως μπορεί να οδηγήσει σε μεγαλύτερη συνεργασία. Με την Κύπρο, την Ελλάδα και το Ισραήλ να εργάζονται μαζί αυτοί οι πόροι προωθούν την οικονομική ανάπτυξη στην Ευρώπη και σε όλη τη Μεσόγειο. Δεν πρέπει να επιτραπεί στην τουρκική παρεμβατικότητα υπονομεύσει αυτό τον στόχο".
Εκφράζουν δε ανησυχία για το ότι οι τουρκικές προσπάθειες να αμφισβητηθεί η δυνατότητα της Κύπρου να αναπτύξει πλήρως τους φυσικούς της πόρους εντός της ΑΟΖ μόνο υπονομεύουν αυτές τις διαπραγματεύσεις.
Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση, στην επιστολή ημερομηνίας 16 Αυγούστου 2017, οι δύο Αμερικανοί Βουλευτές εκφράζουν επίσης ισχυρή υποστήριξη στις στενές σχέσεις της Κυπριακής Δημοκρατίας και των ΗΠΑ και εκτιμούν "τη σταθερή σας δέσμευση ως προς τις ισχυρές σχέσεις ανάμεσα σε ΗΠΑ και Κύπρο και προσβλέπουμε στο να εργαστούμε μαζί σας σε αυτά και σε σειρά άλλων ζητημάτων".
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!