Στα κατεχόμενα πραγματοποιούνται σήμερα πρόωρες «βουλευτικές» εκλογές με την συμμετοχή 388 υποψηφίων εκ των οποίων οι 379 ανήκουν σε 8 κόμματα και οι υπόλοιποι 9 είναι ανεξάρτητοι. Οι γυναίκες που έθεσαν υποψηφιότητα ανέρχονται στις 117. Ο αριθμός των εγγεγραμμένων ψηφοφόρων είναι 190.551, ενώ τα τελευταία χρόνια έχει δοθεί η λεγόμενη «τουρκοκυπριακή» υπηκοότητα σε 12.0000 Τούρκους έποικους. Από τους 50 «βουλευτές» διεκδικούν εκ νέου έδρα οι 38, ενώ η νεαρότερη υποψήφια είναι 25 ετών. Η μεγαλύτερη επαγγελματική ομάδα των υποψηφίων είναι οι γιατροί (20 άτομα) και οι υπόλοιποι ανήκουν σε διάφορες επαγγελματικές ομάδες (δικηγόροι, αρχιτέκτονες, επιχειρηματίες, υπάλληλοι κλπ). Η προεκλογική εκστρατεία ολοκληρώθηκε χθες το απόγευμα με δύο συγκεντρώσεις που πραγματοποίησαν τα δύο μεγαλύτερα κόμματα, αυτό της Εθνικής Ενότητας και το Ρεπουμπλικανικό Τουρκικό.
Τα υπόλοιπα κόμματα είναι, το κόμμα του Λαού, το κόμμα Κοινοτικής Δημοκρατίας, το Δημοκρατικό κόμμα, το κόμμα Κοινοτικής Σωτηρίας – νέες δυνάμεις (σε συνεργασία με το κόμμα Ενωμένη Κύπρος), το κόμμα Αναγέννησης και το Εθνικιστικό Δημοκρατικό κόμμα.
Δημοσκόπηση
Σύμφωνα με τις δημοσκοπήσεις, τους Τουρκοκύπριους απασχολεί περισσότερο η οικονομία και δευτερευόντως το Κυπριακό, καθώς παρουσιάζεται αυξημένη, ανεργία, αύξηση τιμών λόγω της πτώσης της τουρκικής λίρας και οι ελλείψεις στο τομέα της υγείας. Δημοσκόπηση της τουρκικής εταιρείας «Γκεζιτζί» έδειξε ότι πέντε κόμματα θα καταφέρουν να πάρουν πέραν του 5% και να εισέλθουν στη «Βουλή», ενώ το DP (Δημοκρατικό Κόμμα) του Σερντάρ Ντενκτάς θα μείνει εκτός.
Το δεξιό Κόμμα Εθνικής Ενότητας (UBP) σύμφωνα με τη δημοσκόπηση θα πάρει 34,2%, το Ρεπουμπλικανικό Τουρκικό Κόμμα (CTP) 22,1%, το HP 18,2%, το TDP 13,7%, το YDP 5,1%, το DP 4,2%, το TKP-YG 1,8%, Άλλο 0,7%, Μεικτή ψήφος 14,3%, Αναποφάσιστοι 22,4%.