Συλλαλητήριο για Μακεδονία: Οργή στο twitter εναντίον κυβέρνησης και ΕΡΤ
Δριμύτατες επικρίσεις προς την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝΕΛ για την υποχωρητικότητα ως προς την ονομασία - «Κράξιμο» στην ΕΡΤ που απέφυγε να μεταδώσει εικόνες από τη συγκέντρωση - Τρολάρισμα για τις «μεταμφιέσεις» σε αρχαίους πολεμιστές
Βασίλης Τσακίρογλου
Διάχυτη είναι η δυσαρέσκεια για την ενδοτική στάση της κυβέρνησης αλλά για και την «εξαφάνιση» της εντυπωσιακής μαζικότητας του συλλαλητηρίου για τη Μακεδονία
. Αυτά είναι τα δύο κύρια σημεία που εξάγονται από την περιήγηση στα social media και ιδιαίτερα στο hashtag #Συλλαλητήριο
Κλείσιμο
στο twitter. Μεγάλος αριθμός χρηστών εκδήλωσε την αγανάκτησή του για την παράδοση του ονόματος «Μακεδονία» στο κράτος των Σκοπίων, καυτηριάζοντας τόσο τη στάση του ΣΥΡΙΖΑ όσο και των εταίρων τους στην κυβέρνηση, των Ανεξαρτήτων Ελλήνων, οι οποίοι υποτίθεται ότι έχουν αυξημένες ευαισθησίες για ένα εθνικό θέμα, όπως το Σκοπιανό
.
Για μεγάλο μέρος των σχολιαστών, η παρασιώπηση και η υποβάθμιση του γεγονότος από την κρατική τηλεόραση (αλλά και αρκετά ιδιωτικά ΜΜΕ), συνιστούσε εξόφθαλμη παραβίαση του δημοσιογραφικού καθήκοντος. Και μάλιστα από τη δημόσια ΕΡΤ, η οποία χρηματοδοτείται υποχρεωτικά από τους Έλληνες πολίτες, τους οποίους, αν μη τι άλλο, οφείλει να ενημερώνει και όχι να τους κρατά σε ένα, ύποπτης σκοπιμότητας, σκοτάδι.
Όπως ήταν φυσικό, τα πνεύματα οξύνθηκαν γύρω από τη σημασία του συλλαλητηρίου και την ερμηνεία του μηνύματος που έστειλε προς την κυβέρνηση η τεράστια προσέλευση ανθρώπων από όλη την Ελλάδα. Κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για το ποια από τα μηνύματα που ειρωνεύονταν τη συγκέντρωση είναι τρολ, σε εντεταλμένη υπηρεσία απαξίωσης του γεγονότος. Το ίδιο ισχύει, βέβαια και για τους ένθερμους θιασώτες της αντίθετης άποψης. Όπως και να 'χει όμως, μια επιπλέον παράμετρος του συλλαλητηρίου όπως αποτυπώνεται στα social media, είναι η γραφικότητα. Με εικόνες και σχόλια, ορισμένοι χρήστες επισημαίνουν τον κίνδυνο διολίσθησης των κινητοποιήσεων σε μια κωμική παρέλαση μεταμφιεσμένων σε αρχαίους Μακεδόνες.
Ακολουθούν τα πιο χαρακτηριστικά tweets σχετικά με το συλλαλητήριο για τη Μακεδονία:
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.
Πάρο, Μήλο, Μύκονο, Νάξο, Σέριφο, Σίφνο; Όπου και όσο μακριά και αν ταξιδεύεις αυτό το καλοκαίρι, υπάρχει ένας απίστευτα πιο γρήγορος, πιο άνετος και πιο συναρπαστικός τρόπος για τα προσεγγίσεις.