Βίντεο: Ένταση με μέλη του «Δεν πληρώνω» σε συμβολαιογραφείο - «Ελάτε κορίτσια» έλεγαν τα ΜΑΤ
Έγιναν οχτώ προσαγωγές - «Ο αγώνας δεν τελειώνει, οι αστυνομικοί είναι μπράβοι των συμβολαιογράφων, οι ηλεκτρονικοί πλειστηριασμοί θα γίνουν ο τάφος τους» φώναζαν οι προσαχθέντες
Μαρία Κατσή
Φωτογραφίες: Παναγιώτης Κουφαλέξης
UPD:
Ένταση επικράτησε το πρωί της Τετάρτης όταν μέλη του κινήματος «Δεν πληρώνω» επιχείρησαν να αποκλείσουν την είσοδο συμβολαιογραφείου στην οδό Καποδιστρίου 18 στην Αθήνα γιατί, όπως έλεγαν, διεξαγόταν πλειστηριασμός
α΄ κατοικίας 65τ.μ. στην Κυψέλη αξίας 33.000 ευρώ.
που βρίσκονταν έξω από το γραφείο κάποια στιγμή ξεκίνησαν να τους απωθούν και όταν κάποιες γυναίκες διαμαρτυρήθηκαν οι αστυνομικοί τους απάντησαν «πάμε κορίτσια».
Η ένταση συνεχίστηκε όταν τα μέλη του «Δεν πληρώνω» κατέβηκαν στην είσοδο του κτηρίου με τους αστυνομικούς να τους εγκλωβίζουν εκεί.
Λίγα λεπτά αργότερα στην οδό Καποδιστρίου έφτασε ένα περιπολικό με το οποίο προσήχθησαν αρχικά τα δύο ηγετικά μέλη του κινήματος, τα αδέρφια Παπαδόπουλοι, που μέσα από το όχημα έστειλαν το μήνυμα ότι «ο αγώνας δεν τελειώνει», έκαναν λόγο για «ντροπή του Τσίπρα» και χαρακτήρισαν «μπράβους των συμβολαιογράφων» τους άνδρες των ΜΑΤ.
Με ένα δεύτερο περιπολικό προσήχθησαν στη συνέχεια και άλλα μέλη του «Δεν πληρώνω» που φώναξαν πριν την αναχώρησή τους «δεν θα περάσουν οι ηλεκτρονικοί πλειστηριασμοί θα γίνουν ο τάφος τους ».
Συνολικά από το σημείο προσήχθησαν οχτώ διαδηλωτές που μεταφέρθηκαν στο κτήριο της ΓΑΔΑ.
Μέσω του προσωπικού του λογαριασμού στο Facebook, ο Λεωνίδας Παπαδόπουλος έκανε γνωστό πως ο ίδιος μαζί με την Ζωή Κωνσταντοπούλου αλλά και τα μέλη του κινήματος «Δεν πληρώνω» που έχουν προσαχθεί πρόκειται να καταθέσουν μήνυση στη συμβολαιογράφο για παράνομο πλειστηριασμό αλλά και στους αστυνομικούς για τη βια που υποστηρίζουν ότι άσκησαν σε βάρος του.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town