Την αποχώρηση Ρουβίκωνα από τη Φιλοσοφική ζητά η Κοσμητεία της Σχολής
Η Κοσμητεία καταδικάζει την παραβίαση του πανεπιστημιακού ασύλου - Σκοπεύει να προσφύγει στα ανώτερα θεσμικά όργανα του πανεπιστημίου
Ισμήνη Χαραλαμποπούλου
Να προστατεύσει την εύρυθμη λειτουργία της Σχολής και την ασφάλεια των μελών της, προσφεύγοντας στα ανώτερα θεσμικά όργανα του Πανεπιστημίου, αποφάσισε η Κοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής, στη σημερινή έκτακτη συνεδρίαση, με αφορμή την κατάληψη χώρου της Σχολής από μέλη της οργάνωσης «Ρουβίκωνας»
Η οργάνωση «Ρουβίκωνας», με ανακοίνωση που έκανε έστειλε το ακόλουθο μήνυμα: «ήρθαμε εδώ για να μείνουμε».
Από την πλευρά της η Κοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής συνήλθε εκτάκτως σήμερα Πέμπτη και με ομόφωνη απόφαση ανακοίνωσε τα εξής:
«Πολύ πρόσφατα, μέλη της οργάνωσης "Ρουβίκωνας" προχώρησαν αυθαίρετα σε κατάληψη χώρου στο κτήριο της Φιλοσοφικής Σχολής. Η συγκεκριμένη ενέργεια αντίκειται πλήρως στην ακαδημαϊκή θεσμική λειτουργία και δεοντολογία, έχει δε ήδη προκαλέσει τα έντονα αρνητικά και επικριτικά σχόλια της ευρύτερης πανεπιστημιακής κοινότητας και της κοινωνίας.
Κλείσιμο
Η Κοσμητεία καταδικάζει την παραβίαση του πανεπιστημιακού ασύλου. Η πράξη αυτή δημιουργεί ποικίλα προβλήματα, απειλεί την λειτουργία της Σχολής και προσβάλλει την ακαδημαϊκή ελευθερία και την αβίαστη διακίνηση των ιδεών. Η Κοσμητεία είναι αποφασισμένη να προστατεύσει την εύρυθμη λειτουργία της Σχολής και την ασφάλεια των μελών της. Αποφασίζει να προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες, να προσφύγει στα ανώτερα θεσμικά όργανα του Πανεπιστημίου και καλεί τα μέλη της συγκεκριμένης οργάνωσης να αποχωρήσουν αμέσως και να τερματίσουν την εν λόγω εξωθεσμική ενέργεια».
Δείτε βίντεο: Ρουβίκωνας: Ήρθαμε για να μείνουμε στη Φιλοσοφική
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!