Η «φοιτητική ομάδα Ρουβίκωνα» έτοιμη για το ραντεβού της Τετάρτης στη Φιλοσοφική
Η αναρχική ομάδα περιμένει στις 10 το πρωί της Τετάρτης, στην αίθουσα 516 τους φοιτητές και καταφέρεται εναντίον της κοσμητείας και των καθηγητών που θα θελήσουν να διακόψουν τη δραστηριότητά τους στη Φιλοσοφική
Μανόλης Γαλάνης
Ετοιμη για το εβδομαδιαίο ραντεβού επικοινωνίας στην Φιλοσοφική κάθε Τετάρτη δηλώνει η αυτοαποκαλούμενη «φοιτητική ομάδα Ρουβίκωνα», ζητώντας παράλληλα στήριξη στην περίπτωση που καθηγητές της σχολής εμφανιστούν έξω από το στέκι, επιχειρώντας να εμποδίσουν τη λειτουργία του. Η αναρχική ομάδα μάλιστα χαρακτηρίζει την επικείμενη παρουσία των καθηγητών αύριο στις 10:00 στην αίθουσα 516 ως «ανθρώπινη-αλυσίδα-τσίρκο».
Ολόκληρη η ανακοίνωση της «φοιτητικής ομάδας Ρουβίκωνα», που φιλοξενείται σε ιστοσελίδα του αντιεξουσιαστικού χώρου έχει ως εξής:
«Σύμφωνα με πληροφορίες μας η γνωστή ανθρώπινη-αλυσίδα-τσίρκο καθηγητών και λοιπών παρατρεχάμενων θα εμφανιστεί και αύριο έξω από το στέκι μας στη φιλοσοφικήμε σκοπό πάλι να προσπαθήσει να μας εμποδίσει απ'το να ανοίξουμε. Καλούμε τον κόσμο της σχολής αύριο στις 10:00 έξω από το στέκι μας στην αίθουσα 516 να μας στηρίξει με την παρουσία του και να καταδικάσει τις πρακτικές της κοσμητείας. Είναι απαράδεκτο σε μια σχολή που αυτή τη στιγμή διασπάται ένα ολόκληρο τμήμα (Φ.Π.Ψ.) και οι φοιτητές του δεν θα έχουν διδακτική επάρκεια και άρα θα βγαίνουν πτυχιούχοι-άνεργοι, η κοσμητεία να προσπαθεί να καταδείξει σαν πρόβλημα εμάς.
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!