Στις 12 το μεσημέρι είναι προγραμματισμένη η κεντρική απεργιακή συγκέντρωση στα Χαυτεία όπου θα ακολουθήσει πορεία στο υπουργείο Εργασίας με σκοπό τη διεκδίκηση των συλλογικών συμβάσεων εργασίας
Μαρία Κατσή
Με βασική αιχμή τη διεκδίκηση των συλλογικών συμβάσεων εργασίας πρωτοβάθμια σωματεία από διαφορετικούς κλάδους και μετά από συντονισμό μεταξύ τους, πραγματοποιουν αυτή την ώρα συγκέντρωση διαμαρτυριας στην συμβολή των οδών Σολωνος και Ασκληπιού.
Θα ακολουθήσει πορεία μέσω της Σολωνος σε εργοδοτικά σωματεία ενώ για τις 12 το μεσημέρι είναι προγραμματισμένη η κεντρική απεργιακή συγκέντρωση στα Χαυτεία όπου θα ακολουθήσει πορεία στο υπουργείο Εργασίας.
Την ίδια ώρα το ΠΑΜΕ πραγματοποιεί συγκέντρωση έξω από γραφεία της ΓΣΕΕ την ώρα που βρίσκεται σε εξέλιξη συνενδρίαση της συνομοσπονδίας. Όπως σημειώνουν στο κάλεσμα τους απαιτούν να σταματήσει η υπονόμευση των αγώνων και η προσπάθεια νοθείας των συσχετισμών στο συνδικαλιστικό κινημα.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town