ΕΡΤ: Ο νέος διευθύνων σύμβουλος «ξεκάθαρα και ντεκλαρέ» υπέρ της αξιολόγησης των υπαλλήλων
«Η αξιολόγηση δεν συνιστά λογοκρισία. Αξιολόγηση κάνουν όλα τα ευρωπαϊκά κανάλια και έχουν μεθόδους και μπορούμε να το δούμε» είπε ο συνταγματολόγος Γιάννης Δρόσος που ετέθη επικεφαλής τηςΕΡΤκαι πρόσθεσε: «Φυσικά και δεν θα κάνουμε λογοκρισία στους δημοσιογράφους αλλά θα πω «μάθε παιδί μου να ρωτάς ή πήγαινε μάθε γράμματα»
Xρήστος Μπόκας
Κατά πλειοψηφία ενέκριναν τα μέλη της επιτροπής Θεσμών και Διαφάνειας την πρόταση της ηγεσίας του υπουργείου Ψηφιακής Πολιτικής για την τοποθέτηση του Καθηγητή Συνταγματικού Δικαίου Γιάννη Δρόσου στην θέση του διευθύνοντα συμβούλου της ΕΡΤ, του γνωστού μουσικοσυνθέτη Δημήτρη Παπαδημητρίου στην θέση μέλους του ΔΣ και του δημοσιογράφου Λευτέρη Αρβανίτη επίσης σε θέση μέλους του διοικητικού συμβουλίου της εταιρείας.
Ο κ. Δρόσος απαντώντας σε ερωτήσεις των μελών της επιτροπής προανήγγειλε ότι θα προωθήσει διαδικασίες αξιολόγησης του προσωπικού της ΕΡΤ λέγοντας «Είμαι υπέρ της αξιολόγησης. Το λέω ξεκάθαρα και ντεκλαρέ. Η αξιολόγηση δεν συνιστά λογοκρισία. Αξιολόγηση κάνουν όλα τα ευρωπαϊκά κανάλια και έχουν μεθόδους και μπορούμε να το δούμε» ενώ σε άλλο σημείο υπογράμμισε «Φυσικά και δεν θα κάνουμε λογοκρισία στους δημοσιογράφους αλλά βλέπω συνεντεύξεις που ο δημοσιογράφος κάνει επι μισή ώρα την ερώτηση. Επιτρέψτε μου να πω ότι σε αυτόν θα πω «μάθε παιδί μου να ρωτάς ή πήγαινε μάθε γράμματα».
Να σημειωθεί ότι η υποψηφιότητα του κ. Παπαδημητρίου έλαβε την ευρύτερη στήριξη της επιτροπής καθώς και η ΝΔ ψήφισε θετικά.
Κλείσιμο
Ο υφυπουργός Τηλεπικοινωνιών Λευτέρης Κρέτσος και οι Ιωάννης Δρόσος (νέος διευθύνων σύμβουλος ΕΡΤ), Λευτέρης Αρβανίτης (προτεινόμενος για μέλος ΔΣ της ΕΡΤ)και Δημήτρης Παπαδημητρίου (επίσης προτεινόμενος για μέλος ΔΣ της ΕΡΤ), (βλέπε στη φωτογραφία από δεξιά προς τα αριστερά)
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.
Πάρο, Μήλο, Μύκονο, Νάξο, Σέριφο, Σίφνο; Όπου και όσο μακριά και αν ταξιδεύεις αυτό το καλοκαίρι, υπάρχει ένας απίστευτα πιο γρήγορος, πιο άνετος και πιο συναρπαστικός τρόπος για τα προσεγγίσεις.