Κατασχέθηκαν τραπουλόχαρτα, μάρκες πονταρίσματος, αλλά και 1.040 ευρώ μετρητά
Μάνος Τσαγκαράκης
Άλλη μια επιχείρηση ελέγχων για την αντιμετώπιση του παράνομου τζόγουπου «φουντώνει» την περίοδο των εορτών, οργάνωσαν οι αστυνομικοί της Ασφάλειας Κατερίνης και του τμήματος Πύδνας– Κολινδρού, το βράδυ της Τετάρτης στην ευρύτερη περιοχή της Πιερίας.
Οι αστυνομικοί έκαναν αιφνιδιαστικό έλεγχο στο κατάστημα μιας 40χρονης Ελληνίδας και έπιασαν στα πράσα τον 52χρονο προσωρινά υπεύθυνο να έχει οργανώσει χαρτοπαίγνιο με παράνομο τυχερό παιχνίδι, στο οποίο συμμετείχαν τέσσερις Έλληνες θαμώνες ηλικίας 49 ως 58 χρόνων. Και οι πέντε συνελήφθησαν, ενώ η ιδιοκτήτρια του καταστήματος απουσίαζε και αναζητείται.
Οι συλληφθέντες οδηγήθηκαν στον εισαγγελέα Πρωτοδικών Κατερίνης που τους άσκησε δίωξη για παράβαση της νομοθεσίας περί παιγνίων, ενώ στο κατάστημα κατασχέθηκαν τραπουλόχαρτα, μάρκες πονταρίσματος, αλλά και 1.040 ευρώ σε «ζεστά» μετρητά.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.